Kako bi uljepšali i oplemenili unutrašnje prostorije, ljudi često posežu za saksijskim biljkama. Ovaj, u svijetu sve popularniji hobi, zahtijeva mnogo vremena, rada i znanja, budući da su biljke vrlo krhke.
Ako vam se često dešava da zaboravite zaliti svoje biljke, "Healthline" preporučuje da izaberete neku od sorti koja dugo može živjeti bez zalivanja.
Aloe vera
Među biljkama koje zahtijevaju minimalnu pažnju i brigu je aloe vera. Najbolje uspijeva u Karibima i Meksiku, a pošto voli prosječnu temperaturu veću od 22 stepena, nije poželjno da se često zaliva.
Pravilo kojim se botaničari vode jeste da se ova biljka zaliva kada je zemlja potpuno suva. Aloe vera ima i mnoga ljekovita svojstva, tako da posjedovanje ove biljke donosi mnogostruke benefite.
Kaktus
Mnogima je kaktus asocijacija na biljku koja uspijeva u pustinjskim uslovima. Ove bodljikave trajnice su jednostavne za održavanje, a najveća prijetnja im može biti prečesto zalivanje.
Kaktusi se pojavljuju u širokom rasponu oblika i veličina. Većina kaktusa živi u staništima podložnim barem malo suši, a mnogi žive u ekstremno suvim sredinama, što govori koliko vole sunčevu svjetlost.
Zamija
Zamija će biti najsrećnija kada zaboravite na nju. Ne zahtijeva mnogo ni svjetlosti ni vode, tako da je idealna za uzgoj u nesavršenim uslovima.
Preporuka je da se ova netipična podvrsta sukulenta zalije jednom u mjesec dana, a postoji vjerovanje da donosi novac i sreću svom vlasniku.
Odlikuje se mesnatim sjajnim listovima, a može da naraste i do jednog metra visine, dok u korijenju čuva zalihe vode.
Sukulenti
Iako i zamiju ubrajamo u vrstu sukulenata, tipični sukulenti imaju mnogo karakterističniji izgled, ali jednako malo zahtjeva.
Sukulenti su se savršeno prilagodili da pohrane vodu na duže vrijeme, što im omogućava preživljavanje u okruženju u kojem druge biljke ne mogu.
Mnogi ljubitelji cvijeća tvrde da su upravo sukulenti idealne biljke za početnike, a ako i uvenu ili odumru, to je najčešće zbog previše vode ili premalo svijetla. Preporuka je da se ne zalivaju više od jednom mjesečno.
Zeleni ljiljan
Porijeklom je iz Afrike i naziva se još i biljka pauk, ali je kod nas poznatija kao zeleni ljiljan. Kao i ostale biljke kojima nije potrebno mnogo vode, voli sunčevu svjetlost, ali ne direktnu. Zaliva se malo češće od ostalih "studentskih" biljaka, jednom sedmično.
Osim što je lijepa kao ukras, pauk biljka je i korisna jer iz vazduha uklanja razne toksine.
Bambus
Još jedna tipična azijska biljka je bambus. Potiče iz tropskih i suptropskih područja i zaliva se jednom u dva mjeseca.
Postoji više od 150 vrsta bambusa, za sobu su pogodniji neki od manjih sorti, a posebno je popularan srećni bambus.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.