Auto zanimljivosti

U čemu se vozi Si Đinping

U čemu se vozi Si Đinping
Foto: Tanjug/AP/Arhiva | U čemu se vozi Si Đinping

Proizvođač Hongqi čije ime u prevodu znači "Crvena zastava" stoji iza zvanične limuzine kineskog predsjednika.

Hongqi L5 je moderna verzija limuzine koja predstavlja omaž prethodnom, retro modelu ove kompanije, a predsjednik Kine Si Đinping trenutno je najveći promoter ovog vozila koje je postalo klasa za sebe.

Prilikom posjete Indiji prije dve godine, kineski predsjednik je odlučio da putuje u turistički grad Mamalapuram drumom umjesto helikopterom, za razliku od svog indijskog kolege Modija.

Si je put od 57 kilometara prešao u automobilu Hongqi (Hongći), koji je baš tog dana izašao na svjetlost svjetske pozornice, iako istorijat proizvođača ovih automobila nije od juče, pišu mediji.

To se sasvim sigurno ne bi dogodilo da ne postoji faktički nepisano pravilo po kome kineski državnici ne putuju helikopterom, već isključivo automobilom ili avionom.

Čak i kada je prisustvovao multilateralnim sastancima, poput G20, predsjednik Si je izbjegavao upotrebu helikoptera, a da je ovo zaista praksa, potvrđivali su tokom godina i brojni kineski zvaničnici.

Si Đinping, najmoćniji lider u Kini nakon Mao Cedunga, sa izgledima da doživotno ostane na vlasti nakon ustavnog amandmana iz 2018. kojim je uklonjeno pravilo o dva predsjednička mandata, uveo je praksu korišćenja limuzine Hongqi, slično kao što američki predsjednik putuje u specijalizovanom Cadillacu čiji je nadimak "Zvijer".

Prvi put je Si koristio ovaj automobil tokom državne posjete Novom Zelandu 2014. godine, i to dvije verzije automobila L5.

Ista limuzine, otporne na metke, prevozila ga je i tokom turneje po jugoistočnoj Aziji i Pacifiku aprila 2019. godine.

Ovaj potez je viđen kao pokušaj da se kineska marka promoviše na međunarodnoj sceni, u skladu sa Sijevom direktivom iz 2012. po kojoj kadrovi Komunističke partije trebaju da daju prednost domaćim vozilima u odnosu na inostrane.

Na ovu odluku uticaj je sasvim sigurno imao i američki predsjednički Cadillac poznatiji kao "Beast", "Cadillac One", odnosno "First Car" (sa cijenom od 1,5 miliona dolara, i težinom od čak 9.100kg u svojoj najgabaritnijoj verziji).

Su Hao, profesor na kineskom Univerzitetu za inostrane poslove u Pekingu, rekao je za jedan kineski radio da će odabir limuzine brenda Hongqi za prevoz Sija vjerovatno biti dio napora da se skrene pažnja na međunarodnoj sceni na ovu kinesku kompaniju.

Sa istim entuzijazmom i naporima predsjednik Si nastavio je i prošle godine kada je apostrofirao imperativ ambicije jačanja nacionalnih marki automobila u Kini, priznajući da je ta grana u svijetu izuzetno kompetetivna.

"Moramo da imamo jezgro i ključne tehnologije u svojim rukama, ambiciju da ojačamo naše nacionalne marke automobila, u industriji sa stalnim razvojem u digitalizaciji i automtizaciji, što je za nas izazov, ujedno i prilika", izjavio je tada Si.

Ove opaske tada su došle u jeku sve veće kontrole kineske tehnologije od strane SAD-a i njenih saveznika, u svitanje pogoršavanja trgovinskih odnosa supersila.

Hongqi, tradicionalni ideološki simbol Komunističke partije Kine, marka je luksuznih automobila koju je 1958. godine pokrenula grupacija China First Auto Works. Ime ima jasnu simboliku - Crvena zastava.

Najstarija kineska marka putničkih automobila, dugo je bila službeno vozilo visokih vladinih zvaničnika i gostujućih uglednika u Kini.

Mao Cedung je koristio tokom istorijske posjete predsjednika SAD Ričarda Niksona Kini sedamdesetih. Ali počev od devedesetih godina prošlog vijeka, marka je postala nepopularna jer su kineski lideri prešli na upotrebu uvoznih vozila, trenda koji je trajao sve to Sijevog govora 2012, nakog kojeg je kineski ministar inostranih poslova Vang Ži momentalno sjeo u Hongqi H7, dajući primjer ostalim članovima partije.

Hongqi L5 je zvanični državni automobil Kine, koji koristi generalni sekretar Komunističke partije Si Đinping.

To je veliki luksuzni automobil u retro stilu čiji je dizajn inspirisan modelom Hongqi CA770, koji je imao pogon na 5.6 litarski V8 motor sa 215 KS američke kompanije Chrysler. Njegova proizvodnja je trajala od 1966. do 1981, a proizvedeno je samo 847 primjeraka.

Inače, postoje tri varijante modela L5: za vladu, verzija za parade, a treća verzija je ona civilna.

L5 je prvi put predstavljen 2013. godine na sajmu automobila u Šangaju, a poznat je po tome što je trenutno najskuplji automobil kineske proizvodnje koji je ikada bio dostupan za kupovinu - cijena mu je 5 miliona juana (800.000 dolara).

Namijenjen je milijarderima, biznismenima i zvijezdama iz svijeta šou biznisa koji žele da potenciraju svoju pripadnost Kini.

Više nego bilo koji drugi lokalni brend Hongqi je blisko povezan sa Kinom, a vlasnici su na to jako ponosni.

Ovaj sedan je u ponudi trenutno isključivo u Kini, iako je svojevremeno viđen i u Belorusiji, gdje je stigao kao donacija i gdje ga je bjeloruska vojska koristila kao automobil za parade (prvi put na Paradi pobjede u Minsku 2015.).

Hongqi je 2016. najavio V8 verziju L5, sa 4.0 tvin-turbo V8 motorom koji proizvodi 381 konjskih snaga i osmostepenim automatikom.

Model V12 je označen kao CA7600, a verzija V8 kao CA7400. CA7400 je inače predstavljen 2017. godine.

Hongqi L5 je prilično veliki automobil, dužine 5,55 metara, širine nešto više od dva metra, visine 1,5 metara i međuosovinskog rastojanja od 3,4 metra.

Poređenja radi, aktuelni Mercedes-Maybach S600 dug je 5,2 metra.

L5 je takođe veoma težak, čak i civilnoj verziji bez oklopa - nevjerovatnih 3.150 kilograma, u poređenju sa "samo" 2.390 kilograma limuzine Mercedes-Maybach.

Motor, koji ima nimalo lak zadatak da ovu težinu iznese je 6.0 litarski V12 sa 408 KS i 550 Nm, dok je mjenjač šestostepeni, automatski a snaga se prenosi na sva četiri točka.

Kompanija Hongqi nije navela maksimalnu brzinu i ubrzanje, vjerovatno zato što one ne bi bile pretjerano reprezentativne.

Potrošnja je takođe misterija, ali možemo da pretpostavimo da ovaj automobil često posjećuje benzinsku pumpu. Srećom, rezervoar za gorivo ima kapacitet od 105 litara.

Unutrašnjost je obložena panelima od ružinog drveta, dok su sjedišta presvučena krem bijelom kožom.

Centralno postavljena instrument tabla je potpuno digitalna veličine 40 centimetara, sa donjim ekranom od 20 cm osjetljivim na dodir koji je multifinkcionalan i obuhvata razne funkcije, od klime do satelitske navigacije.

Logo na sredini volana je zlatni suncokret. U kineskoj simbolici suncokret predstavlja dug život i sreću. Hongqi koristi taj simbol već neko vrijeme, a tu su i mali logotipi suncokreta na sredini točkova.

Zadnji dio vozila nudi sav luksuz koji bi jedna predsjednička limuzina trebalo da ima, uključujući 1,1 metar prostora za noge, bež tepihe i zabavni sistem na zadnjim sjedištima sa televizorom i Bose ozvučenjem.

Zanimljivo je da je Hongqi L5 takođe opremljen CD-plejerom sa šest diskova, što je prava rijetkost na savremenim automobilima, dok prtljažnik djeluje ogromno.

Na kraju, Hongqi L5 bi na tržištu trebalo da se takmiči sa automobilima marki Bentley i Rolls-Royce, mada se u stvarnosti uopšte i ne takmiči - toliko je rijedak i jedinstven, da predstavlja klasu za sebe.

(B92)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije