Auto zanimljivosti

Za opkladu "pobijedio Google Maps" uz mnoštvo saobraćajnih prekršaja

Za opkladu "pobijedio Google Maps" uz mnoštvo saobraćajnih prekršaja
Foto: Pixnio | Za opkladu "pobijedio Google Maps" uz mnoštvo saobraćajnih prekršaja

​Nesmotrena vožnja jasno dovodi do saobraćajnih nezgoda i nesreća. Tome najčešće kumuju brzina, alkohol, korištenje mobitela u vožnji, nepoštovanje prometnih znakova i ostalo. Društvene mreže pune su videa gdje su se 'pametnjakovići' snimali kako rade razne ludarije. Suludo koliko i glupo, Tomas Dejvis će ipak nakon cijele ove priče ostati poznat kao najbrži i najozloglašeniji saobraćajni prestupnik na tlu Velike Britanije, a i šire vjerovatno.

Dejvis je svoje "putovanje", možemo ga slobodno nazvati i nešto dužim "brzincem", nazvao John O‘Groats do Land‘s Enda. Prema procjeni Google Mapsa, kako bi se automobilom stiglo od samog sjevera do najjužnije tačke ostrva Velike Britanije potrebno je oko 15 sati za otprilike 1350 km dugačak put.

Tomas je za opkladu predložio da on to vrijeme može znatno skratiti i cijeli je svoj poduhvat koji je na kraju trajao oko devet i po sati jasno i snimio. I tako, dvije godine kasnije Dejvis je zbog toga završio na sudu. Prema optužbi, mladić je putovao svojim srebrnim Audijem S5 s modifikovanim 4.2 FSI motorom.

Među prilagodbama na autu kako bi se mogao dovršiti ovaj podvig, bio je dodatni rezervoar za benzin kako bi se strateški smanjilo vrijeme provedeno na zaustavljanjima za dolijevanje goriva. Isto tako, kako bi postigao rekord, Dejvis je vozio brzinom znatno iznad dopuštenih granica. Procjenjuje se da je prosječna brzina bila 90 milja na sat (oko 150 km/h), ali da je ponekad dostizala i do 150 mp/h (240 km/h).

Dejvis je takođe prošao pored nekoliko kamera za kontrolu brzine, od kojih ga mnoge nisu ni zabilježile. U optužbi suda, nakon njegove "pustolovine", je stajalo da je Tomas jurio s nekoliko uređaja za otkrivanje, pa čak i sprečavanje djelovanja radara. Tako, zahvaljujući ovim uređajima, Dejvis je mogao provesti cijelo svoje putovanje neprimijećeno.

Takođe, Audi s kojim je rušio rekorde imao je lažne irske tablice. Policijski su službenici prema dojavama ipak uspjeli detektovati vozilo pa su se jednog dana pojavili pred Dejvisovom kućom, gdje su, čuda li, zapazili parkirani Audi S5. Ali, dvije godine kasnije, 2020., engleski "The Sun" pisao je o zanimljivom sudskom procesu.

Tomas Dejvis je ni više, ni manje pred sudom izjavio da on nije osoba koja je u tom trenutku upravljala Audijem. "Dokazi koje tužilaštvo ima protiv mene su u najboljem slučaju diskutabilni", utvrdio je.

Na kraju je oslobođen svih optužbi, ali uz "titulu najozloglašenijeg putnog prestupnika u Velikoj Britaniji, prenosi "Jutarnji".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije