KUALA LUMPUR - Cijene uljane repice za novi usjev pale su na tržištu fjučersa za skoro 30 evra.
Glavni uzrok je taj što se Indonezija vratila na svjetsko tržište. Na berzi u Kuala Lumpuru cijena palminog ulja ostvarila je nagli pad od devet odsto, što je najniži nivo od početka godine, navodi Agrarheute.
Na pragu smo nove žetve u Evropi, a u Kanadi proljetos obavljena sjetva obećava veliku jesenju žetvu što dodatno snižava cjenovne vrijednosti.
Tako je ona za novu žetve na francuskom MATIF-u u ponedjeljak smanjena za 27 evra i iznosila je 739,75 evra po toni što je najniži iznos za novi urod u posljednja četiri mjeseca.
Sredinom maja one su za avgust bile visokih 880 evra po toni. Od tada je počeo pad, a u utorak je zabilježeno 717 evra po toni.
Za dodatni pad analitičari su "okrivili" povećanje uvoza australijske uljane repice u Evropu.
Do 12. juna je pristiglo 2,6 tona što je polovina ukupnog volumena uvoza od 5,2 miliona tona.
Preostali dio nabavlja se iz Ukrajine 32 odsto i 12 odsto iz Kanade.
Indonezija glavni faktor
Dogodio se i pad cijene soje što stvara dodatan pritisak.
U Australiji očekuju žetvu ove ratarske kulture od 5,6 miliona tona, što je druga najveća žetva u zemlji nakon prošlogodišnjeg rekordnog rezultata od 6,5 miliona tona.
Pozadina će vjerovatno biti jaka evropska i azijska potražnja nakon gubitka Ukrajine kao izvoznika te uljarice.
Indonezija ublažava ograničenje za izvoz palminog ulja. Ova zemlja je njegov najveći svjetski izvoznik i njeno vraćanje na svjetsku scenu predstavlja glavni faktor koji izaziva ovakav trend.
Indirektni uticaj kako na pad cijena tako i na smanjenje globalne potrošnje biljnog ulja imaju najava Kine da može doći do novih restrikcija zbog korona virusa u Šangaju i galopirajuća inflacija u SAD-u i Evropi.