Na klimatske promjene nije ostala imuna ni oblast pčelarstva. Izuzetno visoke temperature i dugi sušni periodi tokom ljeta, brojna pčelarska društva potpuno su ostavila bez medonošenja. Pčelari ovogodišnju sezonu ocjenjuju kao jednu od najtežih u prethodne dvije decenije.
Loše vremenske prilike tokom proljeća, a potom i veliki broj ekstremno visokih temperatura, te dugi sušni periodi, ove sezone ostavili su prazne košnice.
Zbog preuranjene vegetacije, u nekim predjelima medonošenje je potpuno izostalo, rekao je, gostujući u programu našeg Radija, predsjednik Saveza udruženja pčelara Srpske Damir Barašin.
“Takve vremenske prilike probleme prave i pčelama, koje ne mogu biti aktivne, kao u normalnim uslovima. Najveći problem predstavljaju visoke temperature i vjetar, koje ne dozvoljavaju ni biljkama da luče nektar, zbog čega su i pčele u oskudici sa hranom. Loša pčelarska sezona, mogla bi povećati i cijene meda. Umjesto dosadašnjih 25, za jedan kilogram biće potrebno izdvojiti 30 KM, najavio je Obrad Ninković, iz trebinjskog Društva pčelara "Leotar".
“Cijena ove i prošle godine za kilogram meda bila je 25 KM. Pojedini pčelari već podižu cijene na 30 maraka.
Kako bi pčelari lakše prebrodili lošu sezonu i sačuvali pčelarska društva, resorno ministarstvo pomoći će direktnim premijama i kapitalnim ulaganjima”, rekao je Milan Puzigaća, načelnik Odjeljenja za stočarstvo.
“Htjeli smo sa svojim politikama da što više pčelara integrišemo u sistem podsticaja. Ove godine Ministarstvo će izdvojiti oko dva miliona maraka, za kapitalne investicije i ostale predviđene mjere”, dodao je Puzigaća.
Loša sezona tokom ljeta otežaće i prezimljavanje pčela, zbog čega stručnjaci pčelarima savjetuju posebnu brigu o pčelarskim društvima tokom predstojećih mjeseci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.