BANJALUKA, SARAJEVO - Na prostorima Republike Srpske nikada nije bila prijavljena kuga malih preživara, bolesti koja hara Grčkom i Rumunijom, dok od 2020. godine nemamo prijavljenu bolest plavog jezika, visokozarazne infekcije koja napada goveda, ovce i koze sa kojima muku muče Njemačka i Nizozemska.
Potvrdio je to za "Nezavisne novine" Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske, koji je istakao da ove bolesti nisu opasne za ljude.
"Ove bolesti ne spadaju u grupe zoonoznih bolesti, tj. bolesti koje se prenose sa životinja na ljude. Kuga malih preživara nije nikada bila prijavljena, odnosno potvrđena na prostorima Republike Srpske, a što se tiče bolesti plavog jezika posljednjih godina nemamo prijavljenu pojavu ove bolesti. Kuga malih preživara se najčešće prenosi bliskim kontaktom između prijemčivih i inficiranih životinja, putem vazduha, sekretom, iscjetkom ili fecesom, a bolest plavog jezika putem komaraca u kojima se virus razmnožava. Simptomi bolesti plavog jezika, između ostalog, uključuju pojavu edema, otoka usana i jezika, uz pojavu erozija i ulceracija na sluzokoži usta i nosa, a posljednji prijavljeni slučaj ove bolesti bio je u decembru 2020. godine na području opštine Pale, međutim radilo se o seropozitivnim životinjama", kaže Lukić.
Ističe da morbiditet kod kuge malih preživara iznosi od 90 do 100 odsto, a mortalitet varira od 10 pa sve do 90 odsto, u zavisnosti od vrste i dobi životinje i sekundarnih infekcija, te o virulenciji virusa.
"Ova bolest uzrokuje velike ekonomske gubitke, s obzirom na to da se životinje eutanaziraju i neškodljivo uklanjaju", kaže Lukić i ističe da je jedini način prevencije vakcinacija.
Iz Kancelarije za veterinarstvo BiH ističu za "Nezavisne novine" da je kuga malih preživara bolest koja može zaraziti samo ovce i koze.
"Bosna i Hercegovina je zemlja koja je istorijski slobodna od kuge malih preživara i prema statusu Svjetske organizacije za zdravlje životinja (WOAH) ima status države koja je službeno slobodna od kuge malih preživara. Bolest je endemična u dijelovima Azije, Afrike i na Bliskom istoku, a jedini slučajevi u Evropi su do sada prijavljeni samo u Bugarskoj, Grčkoj i Rumuniji", navode iz Kancelarije za veterinarstvo BiH i napominju da kontinuirano prate epidemiološku situaciju u Evropi i svijetu.
"U skladu s tim se ažurira Uputstvo o zabrani uvoza određenih pošiljaka radi sprečavanja unosa u BiH kuge malih preživara, čime je zabranjen iz ove tri države uvoz ovaca i koza, mesa ovaca i koza, kao i drugih proizvoda porijeklom od ovaca i koza kojima se ovaj virus može prenijeti. U slučaju pojave ove bolesti, nadležna tijela za poslove veterinarstva će postupiti u skladu sa legislativom na snazi", istakli su.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.