Nahraniti skoro 200 teladi svaki dan i to više puta, kako vam zvuči? Ovdje to sada nije zahtjevan posao. Na radniku je da doda vodu i mliječnu zamjenicu, zada opcije i krene s milk taksijem.
Svako novo tele na farmi, ma koliku radost predstavljalo, znači i novu obavezu. Brinuti o jednom ili dvoje, možda nije velika muka, ali kako je brinuti o 102 pa i više, najbolje znaju radnici Poljoprivrednog dobra "Semberija".
U trenutku posjete ekipe Agrokluba ovdje je bilo tačno 1.312 grla, od toga skoro 200 teladi, različitog uzrasta. Njih 24, starih tek osam dana, nestrpljivo su čekali hranu u svom odjeljenju, a u odgajalištu smještenom nekoliko metara niže oglašavalo se njih još 140, podsjećajući na vrijeme obroka.
Ishrana bitna od rođenja
"Veliki je to posao, kako da nije", kaže rukovodilac stočarske proizvodnje PD "Semberija", Radoslav Sekulić, inače magistar poljoprivrednih nauka, dodajući kako se po rođenju, kod teleta od prvoga dana razvijaju organi i organele koji će imati veliki uticaj na životinju u kasnijem periodu, odnosno u fazi same eksploatacije.
"Broj mliječnih stanica, razvoj buraga i drugih organa za varenje, razvija se dok je jedinka mlada, odnosno u prvih 30 dana", navodi Sekulić.
Veliki izazov
Stoga je napajanje teladi mlijekom u prvim danima života veliki izazov za farmere. Ako se drže u pojedinačnim boksovima ono se najčešće ručno miješa i transportuje do teladi, što oduzima mnogo i vremena i truda.
Osavremenjavanje farme ovdje je skoro svakodnevno. A novinarska ekipa svjedočila je dolasku milk taksija i to onom nove generacije MilchMobil NEXT, iz palete proizvoda Förster-Technik. Radoslav kaže kako će im on pomoći da unaprijede ishranu mladih grla, teladi u starosti od dva dana pa nadalje.
"Imali smo mikser za miješanje i ranije, ali je on zastario, izašao iz upotrebe i nabavili smo milk taksi koji će nam olakšati i držanje same temperature, odnosno postaviti one uslove koji su neophodni za normalno funkcionisanje i dobar napredak", ocjenjuje.
U broj Radoslav zna koliko svako odjeljenje broji grla, tako je u momentu ove posjete na muži bilo 365 krava, steonih 280, zatim 123 junice u starosti od šest do 13 mjeseci, te 224 muških grla u tovu.
Prosječna mliječnost 25 litara po grlu
Oko 85 posto krava ovdje je Montbeliard, francuske visokomliječne pasmine, ostatak su bavarske simentalke i Holstein-Friesian. Prosječna mliječnost je 25 litara po grlu, a dnevna proizvodnja farme preko devet hiljada litara mlijeka.
Kako žensku telad ostavljaju za vlastiti remont i povećanje brojnog stanja stada, o ishrani i te kako vode računa. Njih hrane starterom i do tri mjeseca.
Anulira ljudske greške
Da ovdje rade dobar posao u odgoju junica, potvrdio je i Daniel Stojsavljević, produkt menadžer za muznu i štalsku opremu te menadžiranje farmama muznih krava za jugoistočnu Evropu ispred kompanije "Sano". On je naveo kako su odgoj i ishrana teladi danas od posebne važnosti, zbog pritiska da se dobiju krave koje daleko nadilaze 9.000 litara mlijeka u standardnoj laktaciji.
"Po rođenju tele u prva tri sata mora primiti kolostrum, jer ako ga ne dobije izostaje pasivna imunizacija, te možemo očekivati probleme u daljnjem odgoju, gdje dolazi u pitanje i samo preživljavanje teleta. Potrebno je da se zadovolje i svi mikroklimatski uvjeti u štali kao preduvjet za uspješan odgoj teladi. Priprema i održavanje temperature mliječne zamjenice za vrijeme napajanja predstavlja poseban izazov", naveo je Stojsavljević.
MilchMobil NEXT anulirali utjecaj čovjeka
Upravo tu može doći do problema, kaže ovaj stručnjak, precizirajući kako je cilj smanjiti uticaj čovjeka, odnosno grešaka u ishrani, a sve s ciljem odgoja vrhunskih junica koje će u budućim laktacijama davati preko 10 ili 12 hiljada litara mlijeka.
U pripremi mliječnih zamjenica najkritičniji dio je temperatura, jednako kao i kod aplikacije, odnosno napajanja teladi. Baš ovdje dolazi do izražaja značaj milk taksija koji se proizvodi u tri verzije – od 120, 200 i 300 litara, te je prikladan ovisno o modelu za sve veličine farmi.
"S ovakvim uređajem mi smo anulirali utjecaj čovjeka i na njemu je samo da osigura izvor vode, a na milk taksiju praktički sve ostalo, kad se u njega uspe mliječna zamjenica, da je izmiješa i pripremi", dodao je predstavnik "Sana".
Mliječna zamjenica se priprema sa temperaturom vode od 45 stepeni, dok je temperatura prilikom apliciranja teladima 41 stepen. Na aplikatoru je dozator koji automatski isporučuje zadanu količinu.
Jedini takav na tržištu
MilchMobil NEXT je jedini na tržištu koji može da miješa i održava temperaturu pripremljene mliječne zamjenice čak i za vrijeme transporta, što je posebno bitno jer je različita udaljenost od skladišta do prostora gdje se napajaju telad. U ovom slučaju, svako grlo će dobiti zadanu količinu mliječne zamjenice, s optimalnom temperaturom.
Ovakvi uređaji, kao i ostali uređaji iz palete automatskog napajanja teladi, su izuzetno važni, prema riječima Stojsavljevića, i zbog trenda brzog odgoja teladi koje treba da popije što više mliječne zamjenice za vrijeme odgoja do odbića kako bi se osigurao adekvatan rast i razvoj teladi, što u konačnici rezultira odbijenom teladi koja su i do 10 kg tjelesne mase veća od restriktivno hranjene teladi.
Mališani nestrpljivo čekaju milk taksi
Naučno je dokazano, kako kaže, da kod veće konzumacije mliječne zamjenice u prvim danima života dolazi do ubrzanog rasta i povećanja broja stanica u organizmu.
"Očita je razlika u izgledu i veličini organa kod teladi hranjenom restriktivnom metodom napajanja sa šest kilograma mliječne zamjenice / dan u odnosu na ad libitum metodu napajanja sa po dva sata ograničenja između pojedinih obroka gdje kao rezultat imamo veće organe kao što je srce, a kod buduće krave nam je važno da je ono razvijeno, jer je za svaku litru mlijeka potrebno da procirkulira 500 litara krvi, ako je 'pumpa' jaka procirkulirat će i više", pojasnio je ovaj stručnjak, navodeći potom i primjere drugih organa poput vimena gdje, ako je adekvatno razvijeno, dolazi do proliferacije stanica, odnosno krave će proizvoditi više mlijeka.
Takođe, povećanje pluća znači veću snabdjevenost kisikom, crijeva - biće bolja konverzija, jetre - biće bolji metabolizam i tako dalje.
Jednostavno korištenje
Sam uređaj je jednostavnog izgleda, robustan je i ne kvari se. Širina mu je 79 centimetara što predstavlja standard, odnosno prolazi kroz svaka vrata. Vrlo je praktičan, kompaktan i jednostavan za rukovanje. Ima dvostruku stijenku, unutar kojih se nalazi komora ispunjena vodom s ugrađena dva grijača koja se koristi za zagrijavanje mliječne zamjenice.
Milk taksi koji je stigao u PD "Semberija" predstavlja model sa spremnikom od 200 l, kojega postepeno zagrijavaju dva grijača od pet i tri kilovata, te tako sprečavaju karamelizaciju i lijepljenje mliječne zamjenice po zidovima samog uređaja.
Mikser ima dvije brzine, sporohodnu od 360 okretaja u minuti za održavanje homogenosti mlijeka i brzohodnu od 1.500 okretaja u minuti za miješanje mliječne zamjenice.
Farmeri koji su prisustvovali prezentaciji milk taksija imali su priliku uvjeriti se da je priprema mliječne zamjenice vrlo jednostavna. Unutar spremnika je i mjerač vode, nakon što se u njega uspe voda i uključi mikser dodaje se mliječna zamjenica. Nakon što mikser sve odradi, milk taksi je spreman za uputiti se ka teladima.
Sadrži četiri opcije za doziranje, te kada dozator ispuni zadanu količinu, automatski stane.
Poslije svakog korištenja obavezno je i pranje milk taksija. Najprije se ispire hladnom vodom, potom toplom vodom i deterdžentom, te nakon toga slijedi sapiranje. No, cijeli proces je relativno brz.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.