Ministri industrije i energetike RS i Srbije pokrenuli su proces ulaska kompanije "Srbijagas" u vlasničku strukturu "Gas prometa" iz Pala, kao prve faze pripreme gasifikacije RS.
Potpisanim memorandumom stvorene su pravne pretpostavke (kroz realizaciju aneksa Sporazuma o sukcesiji) da direktori gasnih kompanija iz Novog Sada i Pala potpišu ugovor o rješavanju imovinsko-pravnih odnosa.
"Srbijagas" će tako konverzijom svojih potraživanja u iznosu od oko dva miliona KM u akcije "Gas prometa" postati njegov najveći akcionar sa 40 odsto udjela, dok će Akcijski fond RS zadržati 25 odsto akcija.
Vlada RS očekuje da će kroz "ustupanje" paljanskog preduzeća "Srbijagasu", koji je strateški partner ruskog "Gazproma", daleko izvjesnije dočekati da se jedan krak velikog gasovoda "Južni tok" usmjeri prema RS i dugoročno riješi snabdijevanje tim energentom.
Zvaničnici Srbije potvrdili su da će ovaj aranžman označiti početak izgradnju šire mreže gasovoda kroz RS, koja trenutko obuhvata samo Zvornik i Istočno Sarajevo. Neophodnim se nameće izgradnja dugonajavljivane gasovodne "kičme" koja će od granice sa Srbijom kroz sjever RS ići preko Bijeljine i Broda do Banjaluke.
Posebno treba pozdraviti iskazanu spremnost "Srbijagasa" da na isti način podrži i gasifikaciju FBiH čime bi cijela BiH imala korist od tog velikog projekta. T
aj plan će, sudeći prema prvim reakcijama sarajevskog "BH gasa", biti prilično teško ostvariv, jer je umjesto biznisa progovorila politika, ali i strah postojećeg monopoliste od gubitka svog položaja, što se vidi iz prilično neracionalne najave snabdijevanja FBiH gasom iz nekih drugih izvora.