Drvna industrija "Vrbas", nekadašnji gigant drvne industrije banjalučke regije, ponovo je rođena.
Rukovodstvo preduzeća, koje je nakon sprovedenog stečaja promijenilo ime u "Nova DI Vrbas", objavilo je da su na temeljima stare fabrike pokrenuli pogone koji su uposlili 150 radnika.
Nakon neophodne višemjesečne sanacije objekata, u koju su uložena značajna sredstva, nova menadžerska struktura aktivno radi na ugovaranju izvoza masivnog namještaja po kojem je "Vrbas" bio prepoznatljiv i van prostora bivše Jugoslavije. Ovim su, nadaju se Banjalučani, i definitivno opovrgnute konstantne priče o tome da je "Vrbas" kupljen isključivo zbog građevinskog zemljišta na kojem bi se pravili stambeno-poslovni i trgovački objekti.
Novi život fabrici udahnula je laktaška kompanija "Niskogradnja", koja je kupila njegovu imovinu na četvrtoj stečajnoj licitaciji za preko 18 miliona maraka. Fabrika je velikom borbom radnika, stečajnog upravnika i medija spasena iz ruku brojih špekulanata, koji su, koristeći zakonske rupe, na stečajnim nadmetanjima licitirali astronomske cifre koje poslije nisu uplaćivali. Postojala je evidentna namjera da se agonija fabrike što više otegne kako bi upala u ambis iz kojeg nema povratka. Na sreću, taj crni scenario je propao i sada se može očekivati da fabrika vremenom pokrene što više pogona i barem djelimično vrati prepoznatljivi stari sjaj, što bi bilo od velikog značaja za cjelokupnu drvnu industriju RS.