TUZLA - Vlada Tuzlanskog kantona obezbjedila je danas, 10. februara dodatnih 3,8 miliona KM proširenje platforme za parkiranje aviona i unapređenje sistema aerodromske rasvjete sa fokusom na zonu prizemljenja i bočne redove svjetala na Međunarodnom aerodromu Tuzla
"Platforma aerodroma, kao ključna površina za parkiranje, manevrisanje i servisiranje aviona, u trenutnom stanju nije u mogućnosti pružiti uslove za optimalno upravljanje budućim saobraćajnim opterećenjem", navode iz Vlade Tuzlanskog kantona i dodaju:
"Proširenje platforme omogućiće povećanje broja parking pozicija i bolju prostornu organizaciju, prihvat aviona većih gabarita, efikasnije rukovanje teretom, gorivom i drugim servisima. Na ovaj način stvaraju se preduslovi za stabilan rast aerodroma, povećanje broja komercijalnih linija, bolje upravljanje u periodima povećanog saobraćaja i veću atraktivnost za avio prevoznike"
Unapređenje sistema aerodromske rasvjete s fokusom na zonu prizemljenja i bočne redove svjetala je ključni bezbjednosni i operativni zahtjev, objašnjavaju iz Vlade TK.
"Unapređenjem će se obuhvatiti zamjena postojećih sijalica sa LED sistemima visokog intenziteta i dugog vijeka trajanja, optimizacija rasporeda i usmjerenosti svjetala u zoni prizemljenja i duž piste, uvođenje sistema automatske kontrole i nadzora što proširuje spektar operacija koje aerodrom može obavljati", navode iz Vlade Tuzlanskog kantona i dodaju:
"Ovo unapređenje direktno doprinosi povećanju nivoa bezbjednosti, produženju operativnog radnog vremena aerodroma i unapređenju ukupnog kvaliteta usluge".