PARIZ - Pisac i bivši španski ministar kulture Horhe Semprun umro je sinoć u Parizu, objavio je njegov unuk Tomas Landman.
"Semprun, koji se nakon španskog građanskog rata (1936 - 1939) s porodicom doselio u Francusku gđe je zatražio azil, umro je u 87. godini u svom domu u Parizu", rekao je Landman.
Horhe Semprun rođen je 10. decembra 1923. godine u Madridu.
Bio je antifrankistički komunistički aktivista. Kao pripadnik pokreta otpora, 1943. godine je uhapšen i deportovan u zloglasni koncentracioni logor u Buhenvaldu.
Po povratku u Pariz 1945. godine rukovodi tajnim aktivnostima opozicije Frankovog režima u ime Centralnog komiteta Komunističke partije Španije.
Godine 1964. isključuju ga iz partije, nakon čega se Semprun posvetio pisanju. Pisao je na francuskom i španskom jeziku.
Za svoja đela dobio je više književnih nagrada. Među ostalima je objavio i knjigu "Evropski čovjek", čiji je koautor sa Dominikom Vilpenom.
Bio je ministar kulture od 1988. do 1991. u vladi Felipea Gonzalesa. Tokom života Semprun je, kao scenarist više puta sarađivao s grčko-francuskim rediteljem Kostom Gavrasom i francuskim glumcem i pjevačem Ivom Montanom.