Svemir

Kinezi kritikovali Maska zbog incidenta u svemiru

Kinezi kritikovali Maska zbog incidenta u svemiru
Foto: Tanjug/AP arhiva | Kinezi kritikovali Maska zbog incidenta u svemiru
N.N.

PEKING - Kineski građani uputili su danas online kritike na račun svemirskih ambicija Ilona Maska, američkog milijardera i osnivača kompanije Tesla, nakon što se zvanični Peking požalio da je njegova svemirska stanica bila primorana da preduzme akciju izbjegavanja kako bi izbjegla sudar sa satelitima koje je lansirao Maskov program “Starlink”.

Sateliti “Starlink-a”, ogranka Maskove aerokosmičke kompanije “SpaceX”, imali su dva “bliska susreta” sa kineskom svemirskom stanicom 1. jula i 21. oktobra, navodi se u dokumentu koji je Kina ranije ovog mjeseca dostavila svemirskoj agenciji Ujedinjenih nacija, a prenosi agencija Rojters.

“Iz bezbjednosnih razloga, Kineska svemirska stanica uvela je preventivnu kontrolu izbjegavanja sudara“, navodi Kina u tom dokumentu objavljenom na veb stranici Kancelarije Ujedinjenih nacija za svemirska pitanja.

U objavi na kineskoj platformi “Weibo”, koja je nalik Twitteru, jedan korisnik je rekao da su "Starlink-ovi" sateliti "samo gomila svemirskog smeća", dok ih je drugi opisao kao "američko oružje za ratovanje u svemiru". Budući da postoji gotovo 30.000 satelita i drugih ostataka za koje se vjeruje da kruže oko planete, naučnici su pozvali vlade da razmjenjuju podatke kako bi smanjili rizik od katastrofalnih svemirskih sudara.

Samo “SpaceX” je rasporedio skoro 1.900 satelita da opslužuju širokopojasnu mrežu “Starlink-a” i planira raspoređivanje dodatnih satelita.

Najčitanije