Svemir

Privremeni "mini-mjesec" kruži oko Zemlje, nije vidljiv svima

Privremeni "mini-mjesec" kruži oko Zemlje, nije vidljiv svima
Foto: Screenshot/x/ESA Operations | Privremeni "mini-mjesec" kruži oko Zemlje, nije vidljiv svima

Ovaj rijedak astronomski događaj ističe dinamičnu prirodu našeg Sunčevog sistema i stalna otkrića koja astronomi prave.

Zemljina gravitacija privremeno je zarobila novootkriveni asteroid nazvan 2024 PT5, stvarajući mini mjesec.

Prema istraživačima Carlosu de la Fuente Marcosu i Raúlu de la Fuente Marcosu, asteroid će kružiti oko Zemlje od 29. septembra do 25. novembra 2024. godine.

Međutim, asteroid nikada neće završiti punu revoluciju oko Zemlje, pa se smatra privremeno zarobljenim prolaznikom, a ne orbiterom. Bez obzira na to, ovaj asteroidni mini-mjesec će ostati u blizini sve dok se ponovo ne oslobodi Zemljine gravitacije.

Asteroid je otkriven 7. augusta 2024. putem ATLAS istraživanja u Južnoj Africi.

Naučnici su svoje istraživanje objavili u nenaučnoj publikaciji Research Notes of the AAS u septembru 2024.

Asteroid, koji će uskoro postati mini-mjesec, ima približno 10 metara u prečniku.

Vjerovatno je dio populacije asteroida blizu Zemlje poznatih kao Arjunas.

Ovi objekti imaju orbite oko Sunca slične Zemljinoj. Blizak pristup asteroida 2024 PT5 našoj planeti pri relativno maloj brzini omogućava da Zemljina gravitacija privremeno promijeni njegov put.

Prema studiji, tokom 56,6 dana, mali asteroid će promijeniti svoju orbitu sa one oko Sunca na orbitu oko Zemlje. Međutim, nakon toga, Sunce će ga povući nazad u heliocentričnu orbitu. Asteroid će opet proći relativno blizu Zemlje 9. januara 2025.godine, prije nego što napusti Zemljino okruženje nedugo nakon toga, sve do svog sljedećeg povratka 2055. godine.

Ko može vidjeti asteroid

Napredni teleskop: Asteroid je prvi put uočen putem NASA-inog sistema Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System, koji je razvijen na Univerzitetu Havaji. Ovaj sistem svake noći više puta skenira cijelo nebo u potrazi za pokretnim objektima. Napredni teleskopi u opservatorijama širom svijeta biće u mogućnosti da vide ovaj rijetki asteroid koji je privremeno zarobljen Zemljinom gravitacijom.

Amaterski teleskop: Amaterski teleskopi neće lako uočiti mini-mjesec. Potrebni su napredni softveri kako bi se locirao i pratio asteroid, što predstavlja veliki izazov za amatere. Praćenje tako brzo pokretnih objekata zahtijeva preciznost, što je teško postići s osnovnim teleskopima.

Golim okom: Nemoguće je uočiti asteroid golim okom zbog njegove male veličine. Ovaj mali svemirski kamen previše je slab da bi bio vidljiv običnim posmatranjem. Čak će se i amaterski teleskopi i dvogledi teško nositi s otkrivanjem ovog nebeskog posjetioca.

 

Nije prvi mini – mjesec koji je zarobila Zemlja

Ovaj rijedak astronomski događaj ističe dinamičnu prirodu našeg Sunčevog sistema i stalna otkrića koja astronomi prave.

Mini-mjeseci nisu neuobičajeni, a slični događaji su zabilježeni u posljednjih nekoliko godina. Zapravo, neki asteroidi, poput 2022 NX1, već su imali višestruke prolaze, postajući privremeni sateliti u 1981. i 2022. godini.

Za one koji propuste ovaj događaj, dobra vijest je da se očekuje povratak asteroida 2024 PT5 u Zemljinu orbitu 2055. godine, pružajući astronomima novu priliku da prouče ovaj intrigantni svemirski kamen i dodatno unaprijede naše razumijevanje objekata blizu Zemlje, prenosi Oslobođenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije