Svemir

Putin: Baza na Mjesecu do 2030?

Putin: Baza na Mjesecu do 2030?
Putin: Baza na Mjesecu do 2030?
Agencije

Rusija bi do 2030. mogla da stvori bazu na Mjesecu, navodi se u materijalu podjeljenom novinarima pred polazak ruskog premijera Vladimira Putina u grad Gagarin u Smoljenskoj oblasti.

"Perspektive istraživanja sa ljudskom posadom povezuju se, u prvom redu, sa izlaskom izvan granica kosmičkog prostranstva oko Zemlje. Prije svega, to su letovi na Mjesec i stvaranje baze na njegovoj polarnoj oblasti gde je najverovatnije prisustvo vode. To može da bude ostvareno oko 2030. godine", navodi se u dokumentima koje prenosi Interfaks.

Naredne decenije, kako se navodi u materijalu, moguća je priprema za let na Mars.

Saopštava se da se trenutno radi na proizvodnji novog kosmičkog broda i rakete-nosača, čiji se let sa posadom kosmodroma ''Istočni'' planira za 2018. godinu.

Itar-Tass navodi da Putin na današnjem savjetovanju namjerava da razmotri situaciju u raketno-kosmičkoj oblasti, perspektive i planove za istraživanje kosmičkog prostranstva do 2030. godine, kao i pitanje međunarodne saradnje u osvajanju kosmosa, povodom 50. godišnjice prvog čovekovog leta u kosmos.

Na 20 kilometara od grada koji nosi ime prvog kosmonauta nalazi se selo Klušino gde se rodio Jurij Gagarin, a Putin će posjetiti Muzej istorije prvog leta i razgovarati sa veteranima koji su bili u kosmosu i onima koji su pripremali na zemlji njihov let.

Najčitanije