Ovaj koncept, prvi put predložen početkom 20. Vijeka, a učvršćen u potpunosti prihvaćen od naučne zajednice šezdesetih godina, unio je revoluciju u naše shvatanje geoloških procesa Zemlje na našoj planeti.
Prema toj teoriji, Zemljina spoljna ljuska, takozvana litosfera, obuhvata nekoliko ploča koje se kreću po omotaču, tzv. astenosferi. Ove ploče se razdvajaju duž srednjeokeanskih grebena, i sudaraju se i podvlače jedna pod drugu duž zona subdukcije.
Zone subdukcije su nalik kao nekim ožiljcima obilježene okeanskim rovovima koji predstavljaju najdublje dijelove Zemljine površine prekrivene okeanima - na primjer Marijanski trog sa dubinom od oko 11 km²², objašnjava za Blic profesor dr Dejan Prelević sa Rudarsko-geološkog fakulteta. Međutim, to kretanje ploča predstavlja samo "vrh ledenog brega" ukupne dinamike naše planete, prenosi b92.
Naime, iako je omotač suštinski u čvrstom stanju, on je parcijalno stopljen u izuzetno malom procentu, naročito njegov gornji dio, i stoga ima sposobnost tečenja poput leda koji teče u lednicima, ili kao asfalt na putevima koji su pod nagibom i koji se veoma sporo, ali tvrdoglavo kreće i deformiše.
Sada su iznesene nove, smjele tvrdnje iz detaljne studije geoloških procesa koji stoje iza razdvajanja evropskog i sjevernoameričkog kontinenta.
Naime, tim istraživača sa Univerziteta Derbi, predvođen dr Džordanom Fetijanom, tvrdi da Zemlja ima samo šest kontinenata, prema izvještaju objavljenom na portalu Earth.com. Oni tvrde da razdvajanje evropskog i sjevernoameričkog kontinenta nije potpuno i da i dalje traje.
"Ovo otkriće ukazuje na to da se tektonske ploče Sjeverne Amerike i Evroazije u stvari još nisu razdvojile, kao što se tradicionalno smatra da se dogodilo prije 52 miliona godina", rekao je dr Fetijan, prenio je NDTV.
"One se, ustvari, i dalje razmiču i u procesu su razdvajanja (tzv. riftovanja)", dodao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.