BiH

"Bezbjednosne agencije ne polažu račune građanima već stranim ambasadama"

"Bezbjednosne agencije ne polažu račune građanima već stranim ambasadama"
"Bezbjednosne agencije ne polažu račune građanima već stranim ambasadama"
Uroš Vukić

BANJALUKA - Bezbjednosne agencije i pravosudni i tužilački sistem u BiH apsolutno ne služe građanima ove zemlje, već stranim ambasadama, međunarodnoj zajednici i OHR-u, pod čijom zaštitom se i nalaze.

Ovo je danas rekao Drago Kalabić, član Izvršnog odbora SNSD-a i poslanik ove stranke u Predstavničkom domu parlamenta BiH, ističući da takvom zaštitom te agencije mogu da prisluškuju građane, novinare i političare, a da to ostane nesankcionisano.

On je rekao da će SNSD od delegacije BiH u Savjetu Evrope zatražiti da izvijesti evropske parlamentarce o neprimjerenom ponašanju međunarodnih predstavnika i ambasadora u BiH u posljednje vrijeme.

"Tražićemo od evropskih parlamentaraca da nam kažu da li su saglasni s onim što rade visoki predstavnik i pojedini ambasadori u BiH, te da li to ima veze s evropskim vrijednostima i da li je to put BiH ka EU", naglasio je Kalabić.

Govoreći o talačkoj krizi u Sarajevu i događajima oko blokade parlamenta BiH, Kalabić je rekao da se pokazalo da su bezbjednosne agencije aktivno učestvovale u tome te da i poslije svega ne žele onima koji su ih postavili da podnesu adekvatan izvještaj.

"Njihove aktivnosti bile su uperene čak na organizaciju, jer nije primjereno nigdje da policajci učestvuju u blokadi svog parlamenta. Oni su morali pokazati volju da to spriječe, pa makar njihova akcija bila i neuspješna", kazao je Kalabić.

On je istakao da se bezbjednosne agencije i pravosuđe u BiH finansiraju stotinama miliona KM, a da nikome ne polažu račune te da je, uprkos ogromnom novcu koji potroše, BiH prva u Evropi po broju terorista i gdje se ratni zločinci slobodno šetaju ulicama.

Staša Košarac, predsjedavajući Kluba srpskih poslanika u Domu naroda parlamenta BiH, rekao je da je očigledno da u BiH postoje određene političke snage koje pokušavaju da ublaže dešavanja od petog do sedmog juna ispred sjedništa institucija BiH u Sarajevu te da se na takav način skreće pažnja sa odgovornosti političkih stranaka iz FBiH.

On je naglasio da je neophodno da direktori i nadležni policijskih agencija odgovore na pitanje ko je i zašto insistirao da parlamentarci, inostrani gosti, zaposleni u institucijama BiH te brojni novinari budu 18 časova zatočeni u sjedištu parlamenta.

"Ukoliko odgovorni za junska dešavanja ne budu sankcionisani, šta je sljedeće i da li se tako daje snaga onima koji izazivaju nemire u BiH na ovakav način", rekao je Košarac.

U SDS-u danas su rekli da su od Himze Selimovića, direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, tražili da im kaže od koga su branili parlament BiH i ko su ti ljudi koji su bili prijetnja, međutim, odgovor nisu dobili.

"U toku je prebacivanje odgovornosti s jednog na drugog i to rade ljudi koji su na čelu tih bezbjednosnih institucija. Imamo strpljenja za njihovu igru, ali to će svakako imati sudski epilog i na kraju će biti podvučena crta ispod svih izvještaja", rekao je Ognjen Tadić, potpredsjednik SDS-a i predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH.

Zasjedanje delegata

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH sutra će na sjednici razmotriti informacije o bezbjednosti rada u institucijama BiH, dostavljene povodom protesta održanih od 5. do 7. jula u Sarajevu.

Predstavnički dom na sjednici 8. jula obavio je raspravu o ovom pitanju, a prijedlozi zaključaka biće dostavljeni Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost na izjašnjavanje. (Srna)

Najčitanije