BANJALUKA - Bezbjednosne agencije i pravosudni i tužilački sistem u BiH apsolutno ne služe građanima ove zemlje, već stranim ambasadama, međunarodnoj zajednici i OHR-u, pod čijom zaštitom se i nalaze.
Ovo je danas rekao Drago Kalabić, član Izvršnog odbora SNSD-a i poslanik ove stranke u Predstavničkom domu parlamenta BiH, ističući da takvom zaštitom te agencije mogu da prisluškuju građane, novinare i političare, a da to ostane nesankcionisano.
On je rekao da će SNSD od delegacije BiH u Savjetu Evrope zatražiti da izvijesti evropske parlamentarce o neprimjerenom ponašanju međunarodnih predstavnika i ambasadora u BiH u posljednje vrijeme.
"Tražićemo od evropskih parlamentaraca da nam kažu da li su saglasni s onim što rade visoki predstavnik i pojedini ambasadori u BiH, te da li to ima veze s evropskim vrijednostima i da li je to put BiH ka EU", naglasio je Kalabić.
Govoreći o talačkoj krizi u Sarajevu i događajima oko blokade parlamenta BiH, Kalabić je rekao da se pokazalo da su bezbjednosne agencije aktivno učestvovale u tome te da i poslije svega ne žele onima koji su ih postavili da podnesu adekvatan izvještaj.
"Njihove aktivnosti bile su uperene čak na organizaciju, jer nije primjereno nigdje da policajci učestvuju u blokadi svog parlamenta. Oni su morali pokazati volju da to spriječe, pa makar njihova akcija bila i neuspješna", kazao je Kalabić.
On je istakao da se bezbjednosne agencije i pravosuđe u BiH finansiraju stotinama miliona KM, a da nikome ne polažu račune te da je, uprkos ogromnom novcu koji potroše, BiH prva u Evropi po broju terorista i gdje se ratni zločinci slobodno šetaju ulicama.
Staša Košarac, predsjedavajući Kluba srpskih poslanika u Domu naroda parlamenta BiH, rekao je da je očigledno da u BiH postoje određene političke snage koje pokušavaju da ublaže dešavanja od petog do sedmog juna ispred sjedništa institucija BiH u Sarajevu te da se na takav način skreće pažnja sa odgovornosti političkih stranaka iz FBiH.
On je naglasio da je neophodno da direktori i nadležni policijskih agencija odgovore na pitanje ko je i zašto insistirao da parlamentarci, inostrani gosti, zaposleni u institucijama BiH te brojni novinari budu 18 časova zatočeni u sjedištu parlamenta.
"Ukoliko odgovorni za junska dešavanja ne budu sankcionisani, šta je sljedeće i da li se tako daje snaga onima koji izazivaju nemire u BiH na ovakav način", rekao je Košarac.
U SDS-u danas su rekli da su od Himze Selimovića, direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, tražili da im kaže od koga su branili parlament BiH i ko su ti ljudi koji su bili prijetnja, međutim, odgovor nisu dobili.
"U toku je prebacivanje odgovornosti s jednog na drugog i to rade ljudi koji su na čelu tih bezbjednosnih institucija. Imamo strpljenja za njihovu igru, ali to će svakako imati sudski epilog i na kraju će biti podvučena crta ispod svih izvještaja", rekao je Ognjen Tadić, potpredsjednik SDS-a i predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH.
Zasjedanje delegata
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH sutra će na sjednici razmotriti informacije o bezbjednosti rada u institucijama BiH, dostavljene povodom protesta održanih od 5. do 7. jula u Sarajevu.
Predstavnički dom na sjednici 8. jula obavio je raspravu o ovom pitanju, a prijedlozi zaključaka biće dostavljeni Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost na izjašnjavanje. (Srna)