BiH

BiH brže do vakcina

BiH brže do vakcina
Foto: N.N. | Izmjene i dopune zakona: BiH brže do vakcina

SARAJEVO - Vijeće ministara BiH i Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH zaduženi su da u roku od sedam dana izvrše izmjene i dopune zakona i Pravilnika o lijekovima i medicinskim sredstvima i upute ih u parlamentarnu proceduru, a čime će se olakšati da BiH brže dođe do vakcina protiv virusa korona.

Podsjećamo, poslanici Predstavničkog doma BiH su u srijedu, nakon nekoliko mjeseci odbijanja, ipak većinom glasova prihvatili prijedlog Nenada Stevandića, predsjedavajućeg Srpskog kluba u ovom domu, u kojem se traži da se usvoje odgovarajuće izmjene Pravilnika o postupku i načinu davanja dozvole za stavljanje lijeka u promet s ciljem omogućavanja da se vakcine protiv virusa korona, čiju su upotrebu prethodno odobrile Evropska agencija za lijekove ili nadležne institucije susjednih zemalja, odmah mogu staviti u upotrebu i na teritoriji BiH. Od 35 prisutnih poslanika, 19 je glasalo za, 10 protiv, a šest je bilo uzdržano.

"Ovaj zaključak mogao je biti usvojen i mnogo ranije da je bilo dobre volje. Bespotrebno je izgubljeno vrijeme u borbi za što brže aktiviranje uvezenih vakcina", istakao je Stevandić.

Nada se kako će sada ići brže sve vezano za nabavku vakcina i registraciju lijekova, te da je usvojeni prijedlog na dobrobit građana Republike Srpske, ali i Federacije BiH i distrikta Brčko.

Po njegovom mišljenju, žalosno je da je deset poslanika bilo protiv ovog zakona te kaže da zbog toga razmišlja da podnese krivične prijave protiv onih poslanika koji su u proteklim mjesecima kočili donošenje ovako važnih izmjena, jer su, po njegovom mišljenju, ugrozili zdravlje građana i onemogućili brzu reakciju.

Stevandić podvlači da u roku od sedam dana Savjet ministara i Agencija za lijekove i medicinska sredstava BiH moraju da urade te izmjene.

"Ovo je bitka sa vremenom i zbog toga mi je nerazumljivo zašto su se usporavale stvari. Možda nekome smeta što je to predložio doktor Stevandić. Ako im to smeta, onda ću drugi put potpisati nekog drugog doktora", kazao je Stevandić za "Nezavisne novine".

Adil Osmanović, šef Kluba poslanika SDA u Predstavničkom domu BiH, za "Nezavisne" je rekao da je Klub SDA glasao protiv ovog Stevandićevog prijedloga i da su oni cijelo vrijeme bili protiv.

Nije mogao navesti zbog čega su poslanici SDA bili protiv ovog prijedloga.

Na upit da prokomentariše Stevandićevu izjavu da razmišlja o krivičnim prijavama protiv onih poslanika koji su kočili prijedlog, Osmanović je rekao da svaki poslanik ima pravo da glasa kako želi.

Dženan Đonlagić, poslanik DF-a, ističe za "Nezavisne" da ovo nije zaključak Parlamentarne skupštine BiH, nego samo Predstavničkog doma.

"Da bi zaključak imao efekta, treba proći i kroz Dom naroda. Kao što je već poznato, tamo SNSD i HDZ, udruženim snagama, vrše otvorenu institucionalnu blokadu. To onemogućava da državni parlament bilo šta donese, a da stupi na snagu. Tako i ovo, u konačnici neće značiti ništa u praksi", rekao je Đonlagić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije