BANJALUKA - Nema smisla formirati neku novu većinu na državnom nivou ako nema dogovora o tome šta će se uraditi na nekoliko ključnih pitanja za BiH, ponovio je danas potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić.
On ističe da su izmjene i dopune zakona o jedinstvenom matičnom broju jedna od tema, a mnogo krupnije su presuda "Sejdić-Finci" i mehanizam koordinacije u razgovorima s EU, te vojna i državna imovina.
"Nema smisla birati neke nove ministre u Savjetu ministara, ako će sve biti nastavljeno po starom", uvjerava Radojičić.
Stav stranaka iz RS i dalje je da one partije koje imaju većinu u Federaciji BiH mogu biti njihovi partneri na nivou institucija BiH.
Stranke iz Federacije BiH, kako kaže, same odlučuju da li će da se "prekombinuju" te naprave neku drugu većinu.
I u slučaju da dođe do promjena unutar stranaka iz FBiH, Radojičić kaže da platforma o zajedničkom djelovanju na nivou BiH, između SNSD-a i SDS-a, ne bi trebala biti ugrožena, jer nijedna od tih stranaka, koliko on zna, nije vodila separatne pregovore s drugim strankama.
"Ovo je cijelo vrijeme jedna igranka stranaka u FBiH", tvrdi on.
Još navodi da od 2010. godine traje priča o skupštinskoj većini i da je skoro uvijek inicirana od strane FBiH, u kojoj se "skoro stalno" mijenjaju koalicioni partneri ili blokovi.