BiH

Radončić traži odgovornost i ukidanje privilegija političarima

Radončić traži odgovornost i ukidanje privilegija političarima
Radončić traži odgovornost i ukidanje privilegija političarima
Fena

SARAJEVO - Savez za bolju budućnost BiH oglasio se danas saopštenjem za javnost povodom "priloga FTV-a, Dnevnik 3, gdje je objavljena informacija da su tri bivša ministra SBB-a podnijela zahtjev, odnosno pristali da 12 mjeseci primaju plaću od ZDK-a nakon povlačenja s funkcija ministra".

Poznato je da to dozvoljava Zakon i da tu nema ničeg nelegalnog. To pravo i privilegiju koja, nažalost, nije predviđena za hiljade radnika koji svakodnevno ostaju bez posla, koriste i mnogi bivši državni ministri, parlamentarci, njihove entitetske i kantonalne kolege iz svih političkih stranaka (primjera radi nakon izbora 2010. godine više od 30 članova Federalnog parlamenta BiH godinu dana je nastavilo da prima poslaničku plaću, a Ministarstvo sigurnosti i danas po istom osnovu mjesečno isplaćuje oko 4.500 KM neto plaće bivšem ministru sigurnosti  Sadiku Ahmetoviću), navodi se u saopštenju SBB-a.

-Međutim, predizborna obećanja SBB-a iz 2010. godine, bila su da neće ličiti na druge stranke, a bivši ministri SBB-a iz Kantona Sarajevo (Karavelić,  Slipičević i  Ademaj), Amir Husić i Zijad Mahmutović iz Tuzlanskog kantona, kao i Redžo Kurbegović iz USK-a, vratili su se odmah nakon povlačenja iz kantonalnih vlada na svoja stara radna mjesta. To znači da je svih šest ministara odbilo spomenutu privilegiju- navodi se u saopštenju iz SBB-a.

Uz to, poznato je da predsjednik SBB-a kao ministar, svu svoju platu daje sindikatima policije, a naša dva državna poslanika ne uzimaju platu od PSBiH, te je stoga predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić zatražio pismena objašnjenja zašto su dva bivša ministra iz SBB-a postupila mimo političkih i moralnih stavova SBB-a ( Isaković ne može se vratiti na staro radno mjesto), stoji u saopštenju.

Nakon svega, SBB inicirat će donošenje zakona koji će onemogućavati ovakve višedecenijske privilegije za političare, a svi budući kandidati SBB-a za poslanike ili ministre unaprijed će morati potpisati izjavu da će se vratiti na stara radna mjesta i neće koristiti zakonsku mogućnost da i po isteku mandata godinu dana nastave  primanje plate, kaže se u saopštenju iz SBBBiH.

Najčitanije