BiH

Svjedočenje Mirele Demirović dovedeno u pitanje

Svjedočenje Mirele Demirović dovedeno u pitanje
Svjedočenje Mirele Demirović dovedeno u pitanje
Srna

SARAJEVO - Nastavak suđenja pred Apelacionim vijećem Suda BiH Mevlidu Jašareviću, optuženom za teroristički napad na američku Ambasadu u Sarajevu 28. oktobra 2011. godine, počeo je nedoumicom da li će Jašarevićeva nevjenčana supruga Mirela Demirović, koja ima zabranu ulaska u BiH, svjedočiti na ročištu zakazanom za 14. oktobar.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Hilmo Vučinić rekao je da je Demirovićeva, nakon prvobitnog pristanka da svjedoči, promijenila mišljenje, jer joj je rečeno da će, kao strani državljanin, uz policijsku pratnju biti dovedena u Sarajevo, te da joj neće biti dozvoljeno da se vidi sa suprugom.

Jašarević je potvrdio da je ona odustala od svjedočenja kada je čula "da će je kao kriminalca sprovesti policija", te dodao da suprugu nije vidio dvije godine, a da mu svaka dva mjeseca punica, koja uvijek ima probleme prilikom prelaska granice, dovede da vidi sina.

Optuženi je zatražio od Sudskog vijeća da mu dozvole da napusti sudnicu "da ne bi rekao nešto zbog čega će se kasnije kajati". Nakon kraće pauze i razgovora s braniocem Senadom Dupovcem, ipak je do kraja ispratio ročište.

Predsjedavajući Sudskog vijeća objasnio je da Sud ne može prisiliti Demirovićevu da svjedoči, jer ona nije obavezna da to učini.

"Poenta je da ona ima zabranu ulaska u BiH koju su joj izdali nadležni organi, za šta Sud nema ingerenciju. Postoji mogućnost svjedočenja putem video linka iz Beograda, ali i za to treba njena saglasnost", objasnio je Vučinić.

Konačan stav o ovom pitanju Sud će zauzeti nakon podnošenja pisanog podneska koji će mu, u međuvremenu, odbrana dostaviti.

Nastavak suđenja protekao je u davanju iskaza svjedoka očevidaca, Damira Nicevića i Amre Sarajčić, koji su govorili o dešavanjima ispred zgrade američke Ambasade.

Treći svjedok odbrane, Sead Numanović, nije se pojavio na ročištu, a Sud nema dokaz da je izvršena valjana dostava za današnje suđenje.

Svjedok odbrane Damir Nicević potvrdio je da je iz svog stana vidio Jašarevića kako puca na zgradu američke Ambasade. Nicević je rekao da prolaznici, koji su se tu zatekli na početku događaja, nisu bili ugroženi i da im se Jašarević nije obraćao, već da je samo govorio "Bježite muslimani", "Alahu ekber" i "Vidim vas", što se, kako pretpostavlja, odnosilo na policiju na koju nije pucao.

Nicević je rekao da je sa prozora svog stana vidio četiri policajca. Tokom pucnjave, jedan je pobjegao u zgradu Ambasade, dok je drugi, koji je tražio Jašarevićevu pomoć jer je ranjen, ležao ispred ograde Ambasade.

Jašarević mu, prema izjavi svjedoka, nije ništa odgovorio, ali je dozvolio prolaznicima da ga izvuku. Nicević je naveo da je optuženi dozvolio da i treći policajac koji se tu zatekao bude izvučen, dok specijalac, koji je od Jašarevića bio udaljen oko 30 metara, nije reagovao prema njemu.

"On je pucao oko sat vremena i ispalio je najmanje četiri, pet šaržera. Policija je tražila od njega da se preda, on to nije htio, nije se krio i mislim da je očekivao da će biti pogođen. Prvi metak ga je promašio, a drugi ranio", rekao je Nicević.

Svjedok Amra Sarajčić izjavila je da je čula kada je Jašarević dozvolio izvlačenje ranjenog policajca, te da je na pitanje pregovarača šta želi, rekao da želi Amerikance, da se zaustave ratovi u Avganistanu i Siriji i silovanja žena.

Ona je potvrdila da se Jašarević nijednog momenta nije skrivao, da nije vidjela ko je pucao na njega, ali da je čula dva pucnja, te da je nakon drugog metka pao na zemlju raširenih ruku.

Naredno ročište zakazano je za 14. oktobar.

Najčitanije