MOSTAR - Vlada FBiH podnijeti će kaznenu prijavu protiv Dragana Vrankića, državnog ministra financija i trezora, ukoliko nakon provjere s Evropskom investicijskom bankom (EIB) bude utvrđeno da je isti namjerno opstruirao proces dobivanja međunarodnih kreditnih sredstava u iznosu od 166 milijuna eura za izgradnju cestovne infrastrukture.
Odlučeno je to, među ostalim, na jučerašnjoj sjednici Vlade FBiH u Mostaru. Nermin Nikšić, federalni premijer, istakao je nakon sjednice da će tražiti očitovanje EIB-a, zbog čega je potpisivanje ugovora odgođeno, budući da od Vijeća ministara BiH, te Vrankićeva ministarstva, objašnjenje nije dobio. "Nemamo nikakav razlog koji je oficijelno došao iz Vijeća ministara, bilo od Špirića, bilo od Vrankića, kojima sam se obratio pismom", pojasnio je Nikšić. Federalni premijer ističe da o svemu zna onoliko koliko su objavili mediji, a kojima je Vrankić rekao da je ugovor prolongiran jer se boji zaduženja, premda se 2008, kad je sklapan sporazum, hvalio da su osigurana sredstva za izgradnju auto-cesta.
"Drugo Vrankićevo objašnjenje je da se dogovorio s EIB-om o prolongiranju. Ukoliko se dokaže da je do odgađanja ceremonije došlo ne zato što je dogovoreno prolongiranje, nego zato što je ministar Vrankić iskoristio položaj na način da opstruira potpisivanje ovog sporazuma i investicije, onda će Vlada postupiti kako je gore navedeno", kazao je Nikšić, dodavši da će biti ustrajni da sporazum sa EIB-om bude potpisan, a sredstva postanu operativna.
On smatra da je Vrankićeva "intervencija" došla u trenutku kad se pojavila Vlada koja je počela realizirati sredstva.
"Već su nam dospjeli anuiteti da vraćamo kreditna sredstva, a da Vrankić i njegovi suradnici nisu implementirali", naveo je Nikšić.
Vrankićev komentar juče nismo uspjeli dobiti, jer nam se na telefon javio njegov vozač, koji je rekao da je ministar na sastanku, koji će potrajati.
Preostali zaključci sa jučerašnje sjednice se odnose na administrativne blokade, a usvojen je i Dokument okvirnog proračuna za razdoblje 2012 - 2014. o čemu je govorio Ante Krajina, federalni ministar financija, te brojne odluke o privrednim društvima. Vlada je izdvojila dodatnih 300.000 maraka za kulturne institucije.