Društvo

Zvečaj - skrivena kolijevka istorije

Zvečaj - skrivena kolijevka istorije
Zvečaj - skrivena kolijevka istorije

Ostaci srednjovjekovnog utvrđenog grada Zvečaja nalaze se desetak kilometara južno od Banjaluke, na padinama stijene nad lijevom obalom Vrbasa. Ovo nekada veoma značajno vojno utvrđenje, koje je služilo za odbranu doline Vrbasa, prvi put se pominje 1404. godine, kada je herceg Hrvoje Vukčić ovdje sklopio ugovor sa Dubrovčanima protiv bosanskog kralja Ostoje.

Međutim, prema riječima Mladena Šukala, samostalnog stručnog saradnika u Turističkoj organizaciji grada Banjaluka, pretpostavlja se da je utvrđenje dosta starije od ovog vremena.

Utvrda Jajačke banovine

U Zvečaju su se odigrali mnogi bitni istorijski trenuci.

"Bosanski kralj Stjepan Ostojić 1419. godine u Zvečaju potvrđuje privilegije Dubrovčanima. Godine 1463. Turci su zauzeli ovo utvrđenje, da bi im ga krajem iste godine preuzela ugarska vojska Matije Kovina, koji je postavljen na čelo Jajačke banovine koju su napravili Austrougari kako bi spriječili prodor Turaka na zapad. Zvečaj je služio kao utvrda Jajačke banovine sve do 1527. godine, kada ga je Turcima predao kapetan Andrija Drešneki. Padom Jajca, kao centra Jajačke banovine, padaju i ostala manja utvrđenja, sve do Banjaluke i Gradiške, a tu sudbinu je dijelila i tvrđava Zvečaj", objašnjava Šukalo.

Grad se, navodi, sastojao od citadele, bedema koji se spuštaju ka Vrbasu i kule od koje je jedna sačuvana do visine od oko deset metara. Nažalost, ističe, ona je danas u jako lošem stanju. Ostao je samo jedan dio te kule, koja je nekada služila kao vidikovac u vojne svrhe. Problem je, kaže Šukalo, što ove ruine, koje su nekada predstavljale vojna utvrđenja, nisu dovoljno istražene.

"Tu su, u stvari, bila samo blic istraživanja koja su napravljena sedamdesetih godina. Kasnije se, nažalost, nije ništa značajnije radilo na nekim sistemskim istraživanjima koja bi dala puno više informacija o ovim utvrđenjima koja su nekada bila veoma značajna", navodi Šukalo.

Uskoro pješačke staze i vidikovac

Kako ovo kao i nekoliko drugih utvrđenja oko Banjaluke koja su nekada bila veoma značajna ne bi pala u zaborav, Turistička organizacija grada Banjaluka uskoro planira izgraditi pješačke staze, sa vidikovcima i pripadajućom signalizacijom do prilaza tvrđavama Greben i Zvečaj, starog grada Bočac, koji se nalaze u atraktivnom avanturističkom području u okolini Banjaluke.

"Cilj nam je da tvrđave aktuelizujemo, omogućimo pristup turistima, a nadamo se da će to podstaći određena dodatna istraživanja i revitalizaciju objekata, jer su stari gradovi trenutno ruine, zarasle, i u prilično lošem stanju", kaže Šukalo.

On je naglasio da, kao i svuda u svijetu, arheologija i kod nas ima značajno mjesto u turizmu, pa te objekte treba prvenstveno zaštititi, neke restaurisati i revitalizovati, ali prvenstveno omogućiti prilaz do njih.

Turistička organizacija grada Banjaluka i Republička turistička organizacija u programu su se samo dotakle tvrđave, a izgradnjom staza do njih upotpuniće turističku ponudu okoline Banjaluke.

"Projektom 'Udruženi turistički razvoj doline Vrbasa' je predviđena izgradnja pješačke staze do same linije Zvečaj. Inače, izrađen je idejni projekat kompletne infrastrukture, a samim tim i te staze. Trenutno se radi i na izvedbenom projektu i očekujemo da će se po završetku te projektne dokumentacije, odnosno dobijanja urbanističko-tehničkih uslova, krenuti u izradu pješačke staze", navodi Šukalo, dodajući da bi se sve to trebalo završiti do maja 2009. godine, kada počinje svjetsko prvenstvo u raftingu, koje će organizovati grad Banjaluka i Rafting klub "Kanjon".

Ovaj projekat, kako kaže, ima za cilj razvoj avanturističkog turizma u srednjem toku Vrbasa, kao i da bude turistička ponuda svim onim gostima i posjetiocima za vrijeme Svjetskog prvenstva u raftingu.

Iako ovim projektom nisu planirali radove na rekonstrukciji same tvrđave, čija je ruina zapuštena i u jako lošem stanju, Šukalo navodi da će se izgradnjom staza i vidikovaca aktuelizovati tvrđava, a samim tim omogućiti ljubiteljima prirode prilaz do nje.

"Sve ove srednjovjekovne tvrđave, zbog prirode odbrane, građene su na vrhovima uzvišenja, tako da jednostavno one pored tog kulturno-istorijskog značaja imaju i prirodne vrijednosti. Naime, sa vrhova tih tvrđava se pruža fantastičan pogled na sam kanjon Tijesno i dolinu Vrbasa. Zbog toga smo u sklopu staze koja će voditi do linije Zvečaj planirali napraviti i vidikovce koji će služiti za odmor i razgledanje okolnog područja. Time ćemo, nadam se, podstaknuti nadležne institucije da povedu više računa o ovim linijama, odnosno da se naposlijetku izradi projekat rekonstrukcije same tvrđave", kaže Šukalo.

Rekonstrukcija nije u planu

Danas tvrđava Zvečaj nije posjećena jer je obrasla rastinjem i nema adekvatnih staza po kojima bi se kretalo.

"Pristup je veoma težak i samo oni koji vole divljinu odlučuju se da posjete ne samo lokaciju Zvečaj, nego i Greben, koji se takođe nalazi na teritoriji grada iznad mjesta Krupa na Vrbasu", kaže Šukalo.

Goran Kalinić, arheolog u republičkom Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskih spomenika i prirodnog nasljeđa, navodi da se tvrđava Zvečaj, kao i nekoliko drugih utvrđenja koja se nalaze u okolini tvrđave, nalaze pod zaštitom države.

 "Postoji nekoliko sporazuma koji se tiču zaštite spomenika, tako da pod zaštitu spadaju svi spomenici koji se nalaze u BiH, samo je pitanje ranga, odnosno kojoj kategoriji ti spomenici pripadaju. Na nacionalne spomenike se primjenjuju mjere zaštite, utvrđene Zakonom o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, a njihov prostor koji bi trebalo da bude otvoren i dostupan javnosti može se koristiti u edukativne i kulturne svrhe", objašnjava Kalinić.

Kada je riječ o tvrđavi Zvečaj, on navodi da je trenutno u planu samo projekat Turističke organizacije grada Banjaluka, koji se odnosi na izgradnju planinske staze za razgledanje, dok još nisu planirani radovi na rekonstrukciji same tvrđave. Ipak, Kalinić smatra da je ona u sasvim dobrom stanju da se može raditi na njenoj turističkoj ponudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije