Ex -Yu

Došli da isključe struju, završili kao taoci

Došli da isključe struju, završili kao taoci
Došli da isključe struju, završili kao taoci
Blic.rs

Ekipa električara vranjske Elektrodistribucije, koju su činili Zoran Novković i Slađan Marković, zaputila se u Veliki Trnovac da isječe struju Albancu koji duguje veliku sumu. Umjesto da isključe struju, završili su kao taoci, a oslobodila ih je policija. Kada su ušli u dvorište da bi isključili struju, njih je vlasnik kuće tu zaključao.

Električari koji isključuju struju zbog dugova odlaze i tamo gdje Žandarmerija i policija nerado ili gotovo nikako ne idu - u albansko selo Veliki Trnovac nadomak Bujanovca, poznato kao jedan od glavnih centara za trgovinu drogom i ljudima.

- Pretio nam je na albanskom jeziku, a tek poneku reč prozborio je na lošem srpskom - pričaju Zoran Novković i Slađan Marković.

Njih dvojica su i dalje uznemireni i uplašeni. Kako kažu, plaše se za bezbjednost jer i dalje moraju da idu po tom kraju i da sjeku struju, pa ne žele da otkrivaju više detalja o svom zarobljeništvu.

- Jedva su stupili u kontakt s nama u Vranju, pa smo javili policiji. Tek kada je stigla policija, oslobođeni su - kaže direktor vranjske Elektrodistribucije Zoran Knežević.

Policija inače nerado zalazi u ovo mjesto iako tamo postoji policijski punkt.

Mještani Velikog Trnovca trenutno duguju više od 140 miliona dinara: svaka porodica u prosjeku je dužna po 100.000 dinara jer u selu ima oko 1.400 registrovanih strujomera.

Koliko ima nelegalnih priključaka na struju, niko ne zna, ali se, prema procenama Elektrodistribucije, u tom kraju ukrade dvije trećine potrošene struje. Najviše nelegalne potrošnje je u albanskim selima Veliki Trnovac, Lučane, Končulj, Dobrosin...

- Struju najviše kradu oni koji se na prenosnu mrežu ilegalno priključuju. Krađa se lako uoči kada se uporedi količina struje koja je došla do trafostanice u selu s fakturama svakog domaćinstva. Na našem konzumnom području čak 67 odsto struje se ukrade. Mnogi Srbi i Albanci troše struju i ne plaćaju - kaže Knežević.

Najčitanije