BEOGRAD - Nezavisno od ishoda presjedničkih i parlamentarnih izbora u nedelju, 6. maja, Srbija će ići u EU, sačuvavši odnose sa Moskvom, piše ruski list "Komersant".
List navodi da na izborima, prvi put nakon svrgavanja režima Miloševića, građani neće stajati na raskrsnici - Evropa ili izolacija, Zapad ili Rusija.
Niko, navodi list, od glavnih pretendenata na pobjedu ne dovodi u sumnju ni veze sa Moskvom, niti strateški kurs ulaska u EU.
Sva istraživanja, navodi se, pokazuju da će od 12 predsjedničkih kandidata u drugi krug ući lider Demokratske stranke Boris Tadić i predsjednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.
Ruski list navodi da, pošto ni na predsjedničkim, niti na parlamentarnim izborima nema favorita, i Tadić i Nikolić će morati da potraže saveznike, gdje odlučujuću ulogu može da odigra lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić, kojem se predviđa treće mjesto na izborima.
Eksperti smatraju da će između dva kruga predsjedničkih izbora, Ivica Dačić podržati onog kandidata koji će ponuditi socijalistima više resora u novoj vladi, koju će, smatra list, on sam predvoditi.
U tekstu se navodi da je politički nasljednik Slobodana Miloševića, Ivica Dačić, uspio da reformiše svoju stranku i pretvori je u savremenu ljevicu te da je uoči izbora "igrao na rusku kartu", posjetivši u aprilu Moskvu i otvorivši nedavno u Nišu rusko-srpski Centar za vanredne situacije.
"Komersant" ocjenjuje da nijedan od glavnih predsjedničkih kandidata nema otvorenu prednost po pitanju ruskog pravca te podsjeća da su za vlasti Borisa Tadića potpisani sporazumi sa Glaspromom i učešću Srbije u Južnom toku, dok Tomislav Nikolić vidi u Rusiji glavno tržište za Srbiju i spas za srpske proizvođače.