ZAGREB - Trojica saboraca bivšeg pomoćnika ministra unutrašnjih poslova Tomislava Merčepa, kojemu se po komandnoj odgovornosti sudi za nezakonita hapšenja, zlostavljanja i ubijanja civila 1991, posvjedočilo je da on nije bio komandant jedinice u Pakračkoj poljani.
Zdenko Vugrinović i Zvonko Mutić posvjedočili su da su Merčepa vidjeli sredinom oktobra 1991. prilikom napada na selo Lovska u kojem je, kako tvrde, sudjelovao kao običan vojnik.
Vuigrinović se prisjetio i da je Merčep u toj akciji ranjen, kao i da je komandant u Parkačkoj poljani bila osoba imenom Zvonko. Tvrdi i da prilikom dolaska u Parkačku poljanu nije viđao zarobljenike.
Zarobljenike, vojnike ili civile, u Pakračkoj poljani nije vidio ni Mutić, dok je Dalibor Broš kazao da je čuo priče o zarobljenicima u svlačionici fudbalskog igrališta, ali da neposrednih saznanja o tome nema.
Merčepa je, dodao je, u Pakračkoj poljani vidio samo jednom, a prisjetio se da su komandanti na tom području bili Branko Šarić zvani Kosa i Stipe Manđarelo.
Na suđenju je svjedočila i tadašnja Manđarelova djevojka Višnja Iris, koja je opisala kako se priključila policijskoj jedinici za posebne namjene u kojoj je bila u sanitetu. Merčepa je, tvrdi, susretala u bolnici gdje je u nekoliko navrata vodila Manđarela, ali ga nije viđala u Pakračkoj poljani.
Prisjetila se i da je jednom prilikom tamo čuvala 12-ogodišnjaka koji joj je rekao da su "svi njegovi otišli u četnike" te da mu je "žao što nije bilo puške i za njega".
Iako ga je na raspravu trebala dovesti policija na suđenju ni danas nije svjedočio Miro Bajramović, koji je prvi javno progovorio o zločinima za koje se tereti Merčep. Njemu se kao ratnom komandantu rezervnog policijskog sastava sudi za odvođenje, zlostavljanje, mučenje i ubijanje pedesetak civila sa zagrebačkog, kutinskog i pakračkog područja.