PODGORICA - U Crnoj Gori 15 pacijenata čeka transplantaciju jetre, dok njih 60 čeka transplantaciju bubrega, saopštio je crnogorski ministar zdravlja Miodrag Radunović.
On je danas razgovarao sa predsjednikom Svjetske asocijacije transplantacijske medicine Francisom Del Monikom i direktorom Regionalnog zdravstvenog razvojnog centra za donaciju organa i transplantacionu medicinu u okviru mreže jugoistočne Evrope Mirelom Bušić.
Radunović je nakon sastanka saopštio da su razgovarali o dostignućima Crne Gore kada je riječ transplantacionom programu, navodeći da je sagovornike informisao o tome da se Zakon o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
"Razgovarali smo o listama čekanja i saopštili da imamo 15 pacijenata koji čekaju transplantaciju jetre, 60 koji čekaju transplantaciju bubrega i pet ljudi koji čekaju transplantaciju srca", kazao je Radunović.
On je naveo da je poruka sastanka da ljudi "moraju davati organe ako žele da u okviru Eurotransplanta spasu ljude koji čekaju na transplantaciju".
"Vjerujem da uz nesebičnu pomoć uvaženih stručnjaka i razvijanje naših kapaciteta, tranplantacijska medicina u Crnoj Gori može ići uzlaznom putanjom", saopštio je Radunović.