MOSKVA - Stalni predstavnik Rusije pri NATO-u Dmitrij Rogozin rekao je da je razgovor o situaciji na Kosovu na redovnoj sjednici Savjeta Rusija-NATO u Briselu bio vrlo oštar, te ocijenio da su snage NATO već odavno prešle na stranu "donedavnog bandita Hašima Tačija".
"Prema našim procjenama, natovci su već odavno prešli na stranu vlade, da tako kažem, donedavnog bandita Hašima Tačija i u suštini pomažu da kosovski Albanci zatvore i posljednje mogućnosti za komunikaciju između kosovskih Srba i njihove braće i sestara na teritoriji ostale Srbije", naveo je Rogozin.
On je za rusku agenciju RIA "Novosti" rekao da je na tom sastanku zahtijevao od NATO-a da izvrši objektivnu istragu djelovanja njihovih vojnika, koji su otvorili vatru po mirnim demonstrantima.
"Zahtijevao sam da priznaju ili da demantuju činjenicu da su u bolnicu u Kosovskoj Mitrovici dopremljeni Srbi civili s ranama od vatrenog oružja, a ne s povredama dobijenim od gumenih metaka", rekao je Rogozin.
Rogozin je naveo da je zahtijevao da NATO pod hitno obnovi neutralni status svojih snaga na Kosovu i upozorio da će to "što ne preduzimaju mjere za obnavljanje neutralnog statusa na Kosovu i što se angažuju na strani kosovsko-albanskih vlasti neminovno izazvati eksploziju na sjeveru Kosova, a takođe može dovesti i do dramatičnih promjena za Srbiju".
"Ukoliko oni to ne shvataju, čine jednu od najtragičnijih grešaka u novijoj istoriji. Prirodno, ovakva diskusija izazvala je uzvratnu reakciju. Počeli su da me ubjeđuju da oni, pošto se nalaze u samoj pokrajini, sve vide drugačije", naveo je on.
Rogozin je dodao da Rusija, međutim, ima svoje izvore informacija i smatra da su njeni informatori časni i stručni ljudi i da daju objektivnu ocjenu onoga što se realno dešava u pokrajini.
Ocjene koje o Kosovu daju zapadni kanali svjedoče o suprotnom u odnosu na ono što tvrdi propaganda NATO-a, dodao je Rogozin.