Ex -Yu

Slovenci strahuju od urušavanja zdravstva, na snazi djelimični "lockout"

Slovenci strahuju od urušavanja zdravstva, na snazi djelimični "lockout"
Foto: Ilustracija | Slovenci strahuju od urušavanja zdravstva, na snazi djelimični "lockout"
Agencije

LJUBLJANA - Tempo kojim se korona virus širi u Sloveniji dramatičan je, a bolnički sistem mogao bi se urušiti ako se epidemiološka krivulja ne izravna u roku dvije sedmice jer su intenzivna odjeljenja prepuna, upozoreno je u petak na konferenciji za novinare slovenačke vlade.

"Brojke su grozne i radimo u vrlo teškim prilikama", kazao je Tomaž Vovko, specijalista infektologije i intenzivne medicine na odjeljenju intenzivne njege Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Ljubljani.

U uobičajenim okolnostima jedan ljekar na 'intenzivnoj' brine se za 1,7 pacijenata, a sada je taj omjer jedan na pet, rekao je Vovko i naglasio da su tamo ljekari i sestre na izmaku snaga.

"Sve naše postelje su pune, kapaciteti svakog sistema su ograničeni, pa će i kvalitet brige pasti", upozorio je Vovko i pozvao stanovnike da se pridržavaju epidemioloških mjera, posebno nošenja maski.

U Sloveniji su u zadnja 24 sata potvrđena 834 nova slučaja zaraze korona virusom, skoro stotinu više nego dan ranije kad ih je bilo 745, a četiri su osobe umrle, objavila je u petak slovenačka vlada.

Povećava se i broj hospitalizovanih pacijenata, pa ih je po novim podacima sada već 242, od čega 45 na intenzivnom liječenju, a broj umrlih povećan je na 180.

Zato su u zemlji od danas na snazi nove oštre mjere koje, među ostalima, uključuju djelimični 'lockout' sedam od 12 statističkih regija u kojima živi više od polovine stanovništva, uključujući i centralnu regiju čije je središte Ljubljana.

Riječ je o tzv "crvenim" zonama u kojima je više od 140 zaraženih na 100.000 stanovnika u 14 dana.

Portparol vlade Jelko Kacin posebno je naglasio da je u zadnja 24 sata čak 16,1 odsto testiranih nalaza bilo pozitivno.

"To je najviši procenat do sada. Stanje je dramatično i situacija je teška" kazao je.

Kacin je potvrdio da su još dvije statističke pokrajine blizu toga da postanu "crvene", pa bi se i u njima odredila zabrana kretanja izvan matične regije.

Upozoravajući na dramatičnost situacije i potrebu da svi pokažu solidarnost i striktno se pridržavaju donesenih mjera, Kacin je upozorio da nije isključeno da će vlada u suprotnom morati uvesti i "zaključavanje" opština, odnosno da će ponovo proglasiti epidemiju za cijelu državu, uz mjere koje bi sličile onima iz proljeća ove godine, prenosi Hina.

Najčitanije