Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu policija je u velikoj akciji borbe protiv korupcije uhapsila 15 osoba.
Lisice na ruke stavljene su aktuelnom predsjedniku opštine Obrenovac, biznismenima, direktorima, ali i njihovim suprugama, prenosi Telegraf.
Sumnja se da su svi oni zajedno "zgrnuli" više od milion evra.
Milorad Grčić, gradonačelnik Obrenovca
On je priveden zbog sumnje da je u vreme dok je bio vd direktora JP Elektroprivreda Srbije (EPS) sa saradnicima oštetio to javno preduzeće.
Prema njegovoj zvaničnoj biografiji, od 1992. godine počinje da se bavi privatnim preduzetništvom, kao vlasnik i osnivač privatnih firmi i tokom 19 godina nastavlјa karijeru uspješnog preduzetnika.
“Direktor Rudarskog basena 'Kolubara' postao je u oktobru 2012. godine. Realizovao je niz reformi u proizvodnji i upravlјanju RB 'Kolubara', što je donelo najveće uštede u poslovanju u istoriji firme. Uspešna sanacija štete na kopovima i tehnici nastala u poplavama 2014. godine omogućila je brz oporavak proizvodnje u RB 'Kolubara' i time direktno uticala na energetsku stabilnost Srbije", piše u njegovoj biografiji na sajtu EPS-a.
Funkciju direktora kancelarije za društveno odgovorno poslovanje i odnose sa lokalnim zajednicama u EPS-u obavlјao je od oktobra 2015. godine. Za vršioca dužnosti direktora JP EPS imenovan je 15. marta 2016. godine.
Angažovanje u politici počeo je 2004. godine i na lokalnim izborima u septembru te godine postao je odbornik u Skupštini opštine Obrenovac. Funkciju zamjenika predsjednika opštine Obrenovac zaduženog za privredu i investicije obavlјao je u dva mandata, od sredine 2005. do početka 2010. godine.
Milorad Grčić, rođen je 14. novembra 1970. godine u Obrenovcu, gdje je stekao osnovno i srednje obrazovanje. Visoko obrazovanje i zvanje diplomirani ekonomista stekao je na Univerzitetu Educons u Sremskoj Kamenici. Živi u Obrenovcu, oženjen je i otac dvoje djece.
Za novog predsjednika Gradske opštine Obrenovac imenovan je u julu prošle godine, a bio je takođe i na poziciji savejtnika Gradski menadžer Beograda Miroslava Čučkovića.
Aleksandar Papić
Papić je faktički vlasnik firme koja je dobijala namještene tendere za JP EPS u dogovoru sa bivšim vd direktorom JP EPS Miloradom Grčićem, a sumnja se da je umiješan u izvlačenje novca iz JP EPS.
Papić je podsjetimo, najbliži prijatelj i kum nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Srbije Nebojše Stefanovića.
Aleksandar Papić prvi put dolazi pod lupu javnosti u aferi oko kupovine hotela “Šumadija”.
Kontroverzni biznismen, brat Gorana Papića bivšeg zamjenika načelnika SBPOK, pružao je zaštitu organizovanoj kriminalnoj grupi Veljka Belivuka.
Papić je povodom ovih optužbi saslušan u tužilaštvu, gdje je tvrdio da Belivuka i Miljkovića poznaje, ali da nikada nisu bili prijatelji već poznanici.
Miljković i Papić trebalo je da budu suočeni na suđenju za pranje para protiv klana Belivuk.
A o tome da je Papić štitio Veljka Belivuka svjedoče i, kako je Kurir tada objavio, brojni snimci sigurnosnih kamera sa stadiona FK Partizan u Humskoj u Beogradu, na kojima je zabilježeno kako Papić ulazi u Belivukove prostorije, takozvani bunker. Takođe, Papić je, kako se sumnja, Belivukovom klanu navodno pomagao u reketiranju investitora i vlasnika kompanija, a više puta je urgirao i da se Belivukovi ljudi, koji su ranije hapšeni u policijskim akcijama, puštani na slobodu.
Tokom pretresa stana supruge Aleksandra Papića, privremeno je oduzeto čak 15 skupocenih Luj Viton torbi!
Toni Apostolović
Apostolović je vlasnik nekoliko firmi, među kojima su "Tim System" i "IT Excellence", koje su ostvarile značajan rast tokom posljednjih godina.
Dok je njegova firma "Tim System" 2018. godine ostvarila prihod od 1,7 milijardi dinara, javnost nije bila upućena u sve detalje njegovog poslovanja. Iako se smatra uspješnim preduzetnikom, postoji mnogo sumnji u vezi sa načinima na koje je sticao svoje bogatstvo.
Toni Apostolović dovodi se i u vezu sa Aleksandrom Papićem jer se navodi da je Papić pravi vlasnik firme "Tim System" međutim prema podacima iz APR-a ta firma je otišla u stečaj 3. novembra 2023. godine a ostale informacije su šture i teško ih je pronaći.
Dejan i Kristina Bulatović
U velikoj akciji Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i policije u borbi protiv korupcije uhapšen je direktor FK "Borac" iz Lazarevca, Dejan Bulatović kao i njegova žena Kristina.
Bulatović je u žižu javnosti dospio u julu 2023. godine kada su se mještani Lazarevca pobunili zbog mijenjanja imena kluba kao i njegovog sjedišta pominjući, takođe uhapšene, Milorada Grčića i Ivana Marinkovića.
Ivan i Katarina Marinković
Ivan Marinković inače bivši predsjednik fudbalskog kluba "Borac", navodno, prvi čovjek od povjerenja Milorada Grčića. Uhapšena je i njegova supruga Katarina.
Milan Blagojević
Milan Blagojević, direktor privrednog društva "IntellSec", bio je nekoliko puta na saslušanju u policiji.
Firma "Intellsec" je bila u centru pažnje u martu 2022. godine, kada je BIRN otkrio da je preko ove firme EPS tri godine ranije (2019) nabavio softver za zaštitu 20 mobilnih telefona vrijedan gotovo 230.000 evra, dobilo je te i naredne godine još tri vrijedna tendera, u okviru kojih su nabavljeni oprema i softveri kakvi se mogu naći u prislušnim centrima obavještajnih službi.
Programi za prikupljanje ličnih podataka, minijaturni audio-snimači za skrivenu upotrebu, dronovi, kamere visoke osjetljivosti za prepoznavanje lica, lokatori, ometači signala i još mnogo toga, a među nabavljenim softverima su, na primjer, i oni koji služe za prikupljanje i analizu ličnih podataka, lozinki sa društvenih mreža, dekodiranje učitanih podataka.
Ovakvi se programi koriste u istragama, pa je za korišćenje neophodno imati zakonska ovlašćenja.
Milan Blagojević
Kako je pisao "BIRN", Blagojević je tada saslušavan i u svojstvu svjedoka kada je navodno bilo riječi o sumnjama u korupciju koja je pratila javne nabavke u EPS-u.
Portal "Geopost" pisao je u julu 2023. godine o softverima koji se koriste u MUP-u i tada su pomenuli i "Intellsec" kao i samog Milana Blagojevića.
“Kompanija "IntellSec" Milana Blagojevića uključila se u tendersku trku za forenzičke alate. Njegova kompanija je ranije bila uključena u nabavku šifrovanih telefona za EPS, o čemu je BIRN ranije izveštavao. Ova kompanija je MUP-u isporučila dva ruska alata Elcomsofta u ukupnoj vrednosti nešto više od 9000 evra. IntellSec takođe ima privatnu praksu koja pruža digitalnu forenziku pravnim licima”, napisali su tada.
Uhapšeni službenici u sektoru IKT
Među uhapšenima danas našao se i Nenad Vujović odgovorno lice u privrednom društvu "Tim System", kao i jedan od dva zastupnika firme, odnosno, direktor PD “HRC Horeca” d.o.o. Miloš Milaković.
Takođe su uhapšeni i službenik u sektoru IKT poslova u JP EPS N.S, u kom je radio i Ivan Marinković, kao i K. M, P. G, M. R, I. R..
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su bivšeg vršioca dužnosti direktora JP Elektroprivrede Srbije (EPS) a.d. Milorad Grčić i još 14 lica zbog sumnje da su u periodu od 2018. do 2021. godine izvršenjem različitih krivičnih djela na štetu pomenutog javnog preduzeća, sebi i drugima pribavili imovinsku korist, koju su zatim ubacivali u legalne novčane tokove.
On je ukazao da će protiv ovih lica biti sprovedena istraga zbog postojanja osnova sumnje da su zloupotrijebili svoj službeni položaj i ovlašćenja u vezi sa javnim nabavkama za JP EPS i oštetili to JP za više od 100 miliona dinara u kom iznosu su sebi i drugima pribavili protivpravnu imovinsku korist.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.