Ex -Yu

Zbog Kosova otkazan samit u Ohridu

Zbog Kosova otkazan samit u Ohridu
Zbog Kosova otkazan samit u Ohridu
Fena

SKOPLJE - Ohridski samit Procesa saradnje u jugoistocnoj Evropi, na kojem je predstojećeg vikenda trebalo da se okupe lideri regiona, otkazan je, javlja Tanjug.

 Predsjednik Makedonije Ðorde Ivanov saopštio je da je taj skup otkazao da bi "zaštitio državni interes i dostojanstvo Makedonije", a "Makedonija ne želi biti učesnik u igri s vetom, a najmanje s bojkotom".

 Samit je otkazan jer se tri države - Srbija, BiH i Rumunija - nisu usuglasile da bude pozvano i Kosovo, a predsjednici Albanije i Hrvatske potom saopštili da neće učestvovati, jer Kosovo nije pozvano.

 "Makedonija je postupila u cjelosti u skladu s aktima Procesa. Na žalost, stare balkanske predrasude i kompleksi zaživjeli su na ovom samitu i neću dozvoliti da se oni krše preko leđa Makedonije, i da za to cijenu plaća Makedonija", rekao je Ivanov, koji je organizator skupa.

 Po njegovim riječima, "izazovi se rješavaju dijalogom".

 "Čitavu godinu smo se spremali za ovaj samit i napravili smo sve da lidere iz regiona dovedemo za isti stol", naveo je.

 Ivanov je poželio uspjeh sljedećem organizatoru samita i izrazio nadu da će se to dogoditi u "evropskijem Balkanu".

 "Ovo je jasan signal za Evropu, koji oslikava realnost u našem regionu i trebalo bi da bude upozorenje", kazao je Ivanov, uz ocjenu da "državni integritet i dostojanstvo nemaju cijenu".

Josipović ne ide u Ohrid

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović neće učestvovati i na regionalnom samitu u Ohridu krajem sedmice na koji domaćin Makedonija nije pozvala Kosovo zbog protivljenja Srbije, jer smatra da bi cilj takvih skupova trebalo biti uključivanje svih zemalja u regionalnu saradnju, saznaje se u srijedu u Uredu predsjednika. 

"Predsjednik Josipović smatra da je cilj regionalnih okupljanja saradnja i uključivanje svih u suradnju u regiji", kažu na Pantovčaku.

"Hrvatska ostaje privržena politici regionalne suradnje, solidarnosti i potpune podrške svim zemljama u regiji u njihovim procesima napredovanja prema članstvu u EU", ističu u Uredu predsjednika. 

Godišnji samit Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) održat će se 1. i 2. juna u Ohridu i okupit će čelnike zemalja s Balkana i iz jugoistočne Evrope.  Makedonija, koja je priznala nezavisnost Kosova 2008., objasnila je kako nije u mogućnosti pozvati zemlju koja ne pripada tom regionalnom forumu "bez pristanka svih zemalja članica".   Iz hrvatskog ministarstva vanjskih i evropskih poslova poručili su kako još nije odlučeno hoće li šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić učestvovati na ministarskom sastanku SEECP-a koji se uoči samita održava u petak. 

Hrvatska je u martu 2008. priznala nezavisnost Kosova koje je priznalo ukupno 99 zemalja. Pet od dvanaest zemalja članica SEECP-a - Srbija, Grčka, Rumunjska, Moldavija i BiH nije priznalo status Kosova kao nezavisne države.

Kosovo je osudilo odluku Makedonije da ga ne pozove na samit zbog protivljenja Srbije što proturječi nedavnom napretku između Beograda i Prištine u normalizaciji odnosa pod pokroviteljstvom EU-a. 

 "Sudjelovanje Republike Kosovo na summitu spriječile su Srbija i BiH. To je suprotno načelima dobrosusjedstva koji su preduvjet integracije" u EU, rekao je glasnogovornik kosovskog predsjedništva Arber Vlaahiu.    Nezadovoljan odlukom Makedonije predsjednik Albanije Bujar Nishani takođe je odbio učestvovati na samitu.  SEECP je osnovan 1996. radi jačanja saradnje među članicama na očuvanju trajnog mira i stabilnosti, jačanja proevropskih snaga u regiji te približavanja zemalja sudionica evropskim i evroatlantskim integracijama.   Zemlje članice Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunjska, Slovenija, Srbija i Turska.

Najčitanije