Otvaranjem CNG stanice u Mostaru, nakon Broda i Banjaluke, kompanija NESTRO PETROL pokazuje jasnu opredjeljenost da ova vrsta goriva u budućnosti postane široko upotrebljiva u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Mostar je prvi grad u Hercegovini koji je dobio CNG stanicu, a kompanija Nestro ovim projektom potvrđuje svoju ulogu lidera u energetskoj tranziciji i pouzdanog partnera građanima i privredi.
"CNG je jedan od naših strateških projekata. To je vrsta goriva koja je na našim benzinskim stanicama predstavljena već skoro tri godine. Ovo je treća benzinska stanica na kojoj imamo prodaju CNG. Prethodno su to bili Brod i Banjaluka. Ovo je prvi objekat u Hercegovini koji nudi CNG. CNG je perspektiva pogonskih goriva. To su mnoge države već prepoznale, a svjetske kompanije to već odavno koriste i drago nam je da se to razvija i u Bosni i Hercegovini", rekao je generalni direktor kompanije NESTRO PETROL, Kiril Tkačev, na svečanom puštanju u rad prve CNG benzinske stanice u Mostaru.

Otvaranjem stanice u Mostaru je napravljen značajan korak ka razvoju savremenih i ekološki prihvatljivih energetskih rješenja u Bosni i Hercegovini.
"CNG nudi niz prednosti. Ima dosta manje emisija štetnih gasova pri sagorijevanju. Dosta manje ja potrošnje, jer je po energetskoj efikasnosti za oko 20 odsto veći nego dizel. Takođe, punionicu za CNG u Mostaru otvaramo u dosta teškim okolnostima u svijetu, svjesni da cijene goriva rastu, a cijena CNG je takođe povoljna", rekao je Kiril Tkačev.
Otvaranjem ove stanice, NESTRO dodatno proširuje svoju ponudu i potvrđuje opredjeljenost ka uvođenju alternativnih goriva, prateći globalne trendove i potrebe savremenih potrošača.
"Naša kompanija ovaj projekat sa CNG širi. Planiramo da svake godine gradimo po još jedan objekt. Imamo i partnere koji to rade uz nas. Imamo partnere i u Sarajevu, gdje kupci preko naših korporativnih kartica imaju mogućnost da kod njih sipaju gorivo. Naš zadatak je da ova vrsta goriva postane široko upotrebljiva u cijeloj BiH s ciljem da korisnicima obezbijedimo pouzdanu, sigurnu i dostupnu uslugu", kazao je Kiril Tkačev.
On se posebno zahvalio gradskoj administraciji Grada Mostara, koja je, kako je rekao, bila korektna i odgovorila svim zahtjevima. Zahvalnost je iskazao i kompaniji Mostar bus koja je imala toliko povjerenje da je i prije samog završetka CNG stanice, naručila autobuse koji će koristiti komprimovani prirodni gas.
"Smatra da moramo da radimo zajedno sa svim lokalnim zajednicama i jedan od pozitivnih primjera je početak naše saradnje sa Gradom Mostarom, odnosno Mostar busom", zaključio je Kiril Tkačev.

Benzinska stanica u Mostaru prošla je kroz temeljnu modernizaciju, te je u potpunosti prilagođena potrebama savremenih vozača. Uvođenjem CNG-a, korisnicima je sada dostupna kompletna usluga, uz visok nivo sigurnosti i komfora. Svečanom otvarenju prisustvovali su brojni zvaničnici i partneri, među kojima i gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
"Ovakvi projekti imaju višestruki značaj za Mostar. Pored ekonomskog razvoja i unapređenja infrastrukture, posebno je važno što doprinose smanjenju zagađenja i poboljšanju kvaliteta zraka. Grad Mostar podržava inicijative koje vode ka održivijim i ekološki prihvatljivijim rješenjima, a ovo je upravo jedan takav primjer. Javno preduzeće Mostar bus prati ovaj projekat od samog početka i već smo nabavili autobuse koji koriste CNG gorivo. Vjerujemo da ćemo u budućnosti širiti naš vozni park, svjesni činjenice da cijene goriva određuju cijene karata za prevoz građana, ovo je najbolji način da one ostanu prihvatljive za naše građane", rekao je Mario Kordić.
Kompanija Nestro upravlja najvećom mrežom benzinskih stanica u Bosni i Hercegovini, sa ukupno 82 prodajna objekta, i kontinuirano radi na unapređenju kvaliteta usluga, sigurnosti i dostupnosti energenata širom zemlje.