Gradovi

Opustjeli trebinjski trgovi i ulice

Opustjeli trebinjski trgovi i ulice
Foto: N.N. | Opustjeli trebinjski trgovi i ulice

TREBINJE - Trebinjski trgovi i ulice u posljednjih nekoliko dana su gotovo avetinjski prazni, sa tek ponekim prolaznikom, što se u posljednjih nekoliko godina u ovo doba godine nije dešavalo čak ni kad je kiša.

Virus korona je sa ulica otjerao i goste, koji su i usred zime preplavljivali gradske ulice, ali i domicilno stanovništvo, koje se, prihvatajući naredbe o zabrani rada ugostiteljskih i javnih objekata, povuklo u parkove i van ulica.

Studenti koji su se u protekla dva dana vratili u svoj grad, najviše iz Banjaluke, Beograda i Novog Sada, u karantinu su, po preporukama nadležnih službi.

Oni su zajedno sa ostalim putnicima koji su u Trebinje stigli iz različitih pravaca svi popisani iz preventivnih razloga, s obzirom na činjenicu da dolaze uglavnom iz mjesta koja se smatraju žarištima virusa korona, pa su im data uputstva o daljem ponašanju, uz napomene o samoizolaciji i eventualnom javljaju epidemiološkim službama, ukoliko budu imali temperaturu, kašalj ili otežano disanje, potvrđeno je u  Javnoj ustanovi "Ekologija i bezbjednost".

Od danas ne radi ni Gradska pijaca, koja je na trebinjskom Trgu slobode bila centralno mjesto okupljanja.

"Ovakva praznina na Trgu slobode nije zabilježena ni u vrijeme proteklog rata, a pijaca je uvijek bila puna, čak i u nekoliko navrata granatiranja, jer je tu u blizini bilo sklonište u koje smo se i mi prodavci, ali i kupci i drugi šetači, uvijek sklanjali", kaže dugogodišnja pijačna radnica koja je, iako ne prodaje, izašla da kratko prošeta, jer joj je dosadno.

Zbog bojazni od virusa korona, ni crkvena bogosluženja u Trebinju više nisu masovno posjećena kao ranije, a i sama Eparhija je pozvala vjernike koji se ne osjećaju dobro da izbjegavaju dolaske na molitve i međusobne kontakte, te da ne cjelivaju ikone, već da im se samo poklanjaju, a sveštenici da vjernike blagosiljaju verbalno, osjenjujući ih krsnim znakom bez kontakta.

Usljed zatvaranja ugostiteljskih objekata, mlađa populacija je iznalazila rješenje u iznajmljivanju stanova i apartmana za žurke, što je Gradski štab za vanredne situacije takođe zabranio novom uredbom.

Najčitanije