TUZLA - Vlada Tuzlanskog kantona danas je proglasila stanje nesreće u ovom kantonu, a Krizni štab izdao je naredbu za zatvaranje svih objekata, osim marketa, apoteka, pekara i benzinskih pumpi, koje će raditi do 18 sati.
Zabranjeno je čak i okupljanje u parkovima, a ranije su otkazani i svi letovi.
Zasad kanton nema nijedan zabilježen slučaj zaraženih virusom korona, a do sada je testirano 26 osoba i nalazi su bili negativni. Za 1.126 građana, koji su došli iz inostranstva, određena je samoizolacija. Međutim, mjere zaštite moraju se preduzeti i u kući, jer te osobe imaju ukućane.
Policija je zadnjih dana kontrolisala oko 600 građana u samoizolaciji. Nije našla 50 njih na prijavljenim adresama, a 25 njih napustilo je BiH. Policija prati i društvene mreže i poštivanje naredbi.
Policija kontroliše, ali zasad nije poznato koje će sankcije biti za one koji ne poštuju naredbe.