MOSTAR - Nakon velikog požara na deponiji Uborak, Mostar se suočava s novim problemom organizacije odvoza otpada. Odluka kriznog štaba da se smeće privremeno pretovara na lokaciji uz Mostarsko jezero u Vrapčićima izazvala je nezadovoljstvo građana, koji su blokirali pristupni put strahujući od mogućeg zagađenja i novih ekoloških posljedica.
Prema odluci kriznog štaba, smeće s mostarskih ulica odlaže se uz Mostarsko jezero, na lokaciji nikada izgrađenog bazena u naselju Vrapčići, odakle će biti pretovareno i odvezeno na deponije u Bosni.
Strah od zagađenja Mostarskog jezera
Kako piše Avaz, odlaganje je izazvalo negative reakcije građana, koji se pribojavaju da bi ova lokacija mogla biti pretrpana smećem, što bi bio novi ekološki problem u Mostaru, koji se od ponedjeljka suočava s ekološkom katastrofom zbog požara na deponiji.
Građani, koje niko nije obavijestio o ovom potezu, spontano su se okupili kako bi spriječili dovoz smeća nakon što je jedna količina već dovezena sinoć, a na teren je izašla i policija.
"Kao predstavnik u Gradskom vijeću već sam naveo da nedvosmisleno stojimo tu uz narod i da se protivimo da privremena stanica za pretovar otpada bude kod jezera u Vrapčićima. Jedan od razloga je blizina jezera i opasnost od zagađenja voda", kazao je Amer Macić, gradski vijećnik.
Mještani tvrde da nisu bili obaviješteni
"Jutros kada smo ustali, dočekalo nas je strašno iznenađenje. Što više vremena prolazi, sve više razmišljam o tome kome je ovako nešto moglo pasti na pamet. Ovaj kompleks, uključujući i hotel, napravljen je još prije rata i obuhvata 40 dunuma praznih bazena. Međutim, neko se sinoć sjetio i organizovao akciju - probili su put i već istresli većinu smeća", kazao je mještanin Alija Marić.
"Postoji nekoliko ključnih razloga zbog kojih to smeće ne bi smjelo biti tu. Prvi i najopasniji je taj što bi nadolazeća voda automatski povukla sav taj otpad direktno u jezero, što bi izazvalo ekološku katastrofu. Osim toga, trenutno ne možemo disati zbog dima koji se širi", dodao je on.
Nihad Čolakhodžić jedan je od mještana Bijelog Polja koji je danas izašao na ulicu u znak protesta protiv odlaganja smeća u Vrapčićima.
Vezane vijesti:
Mostar se probudio uz jak miris paljevine, požar na deponiji i dalje aktivan
Ekološka katastrofa: Mostar proglasio vanredno stanje zbog velikog požara
"Stanovnik sam Bijelog Polja i ovdje sam danas kao obični građanin. Jutros sam preko društvenih mreža saznao da se ovdje u Vrapčićima odlaže otpad kako bi se tu sortirao i vozio dalje, što je po meni skroz besmisleno. Došli smo u situaciju da nam se djeca u ovim vrućim danima nemaju gdje rashladiti. Sve što ne valja nalazi se u Bijelom Polju. Ja lično imam podršku ovih građana i pričam u ime svih njih i mi ovo nećemo dozvoliti", kazao je Čolakhodžić, prenosi Avaz.
"Otac rahmetli mi je umro od karcinoma, majka rahmetli, brat rahmetli, ja lično ću se boriti sam ako treba, ali neću dozvoliti da se na ovaj način i bez konsultacije građana ovako zagađuje i ovo malo što nam je ostalo", navodi dalje.
Nema informaciju ko je donio odluku, tvrdi da jedino zna da je zasjedao Štab civilne zaštite i pretpostavlja da je to njihov stav.
"Ovim putem ih molim da nađu neko novo rješenje, pogodnije. Pozivam i sve nivoe vlasti da ne posmatraju nijemo Mostar i deponiju. Sanirajte i zatvorite deponiju, nađite adekvatnu spalionicu, potrudite se i napravite spalionicu za čitavu Federaciju", poručio je Čolakhodžić.
Zasjedao krizni štab, kreće se sa zasipanjem deponija
Inače, kako piše Fena, Štab civilne zaštite Grada Mostara održao je u utorak sjednicu vezano za požar na odlagalištu Uborak, nakon koje je mostarski gradonačelnik Mario Kordić poručio da nema mogućnosti eksplozije metana te da se ne treba stvarati panika.
"Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je do kraja ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno je kako je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja te je angažirana tvrtka koja će već danas krenuti s tim procesom", izjavio je Kordić.
Grad Mostar objašnjava privremeno rješenje
Što se tiče odvoza komunalnog otpada, gradonačelnik je kazao kako je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada.
"Otpad se neće odlagati bilo gdje drugo u Mostaru, na nekim divljim deponijama. Lokalitet za pretovar određen je u Vrapčićima i bukvalno će se na tom mjestu iz 'specijalki', odnosno vozila koja prikupljaju otpad, taj otpad pretovarati u adekvatna vozila koja će onda ići na druge lokacije gdje će se taj otpad trajno odlagati", rekao je Kordić.
Gradonačelnik je potvrdio kako se o prihvatu otpada trenutno razgovara s više sanitarnih deponija na području Federacije BiH i Republike Srpske.
Takođe, na jutrošnjoj sjednici je donesena odluka o angažmanu firme koja će kontinuirano raditi monitoring kvaliteta vazduha, pogotovo u sjevernom dijelu grada.
"Kvaliteta zraka je trenutno lošija, ali ništa zabrinjavajuće za zdravlje, osim za rizične skupine koje imaju plućne ili ostale probleme. Na satnoj bazi ćemo obavještavati naše građane kakva je kvaliteta zraka. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će se također uključiti s preporukama i adekvatnim mjerama", kazao je Kordić.
Nema opasnosti od eksplozije metana
Gradonačelnik je komentarisao i napise pojedinih portala kako postoji mogućnost eksplozije metana da odlagalištu.
"Kontaktirali smo struku, a oni tvrde kako ne postoje rizici od eksplozije metana jer požarom uopće nije zahvaćeno staro deponijsko polje, koje bi, opet eventualno, moglo imati takve 'kaverne plina'. Zapaljeno je tzv. sedlo, najnovija deponija u kojoj ne postoji mogućnost da se takav plin u međuvremenu formirao. Ne smije se širiti panika kroz izjave ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su dobrim dijelom kumovali ovoj cijeloj priči", poručio je Kordić.
Potvrdio je i kako je Grad Mostar, nakon pet godina, dobio "pravnu bitku" s udruženjima koja su opstruisala procese na deponiji Uborak.
"Plan prilagođavanja je pravomoćan, okolišna dozvola je pravomoćna. Čekat ćemo još par dana urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu za izgradnju nove kasete na kojoj će se odlagati otpad. To je plan do završetka Plana prilagodbe i zatvaranja ovog lokaliteta. Udruge, koje zlonamjerno koče ovaj proces, koriste pravni sustav BiH te sve to opstruiraju zadnjih pet godina", tvrdi mostarski gradonačelnik.
On smatra da ta udruženja snose veliki dio krivice za trenutnu situaciju na Uborku.
"Najveći krivac su te udruge. Plan prilagodbe je dvije godine blokiran, a on je podrazumijevao zasipanje ovih ploha i zatvaranje tih lokaliteta te otvaranje nove kasete koja bi se koristila u tom prijelaznom periodu. Ono što je napravilo štetu je velika količina otpada koja nije na adekvatan način mogla biti zbrinuta zato što se netko s nama nadmudruje preko sudova i pet godina blokira proces otvaranja novog deponijskog polja koje bi služilo za adekvatno zbrinjavanje otpada i smanjilo mogućnost da se ovakav incident dogodi", kaže on.
Uzroci požara - namjerno ili nenamjerno?
O uzrocima požara, po Kordićevim riječima, sada je prerano govoriti.
"Jučer sam rekao da neću spekulirati niti bih da ova situacija ide u smjeru tko je kriv i što se dogodilo, kako bismo izgubili fokus od onoga što trebamo raditi, a to je prevenirati i spasiti situaciju. Županijski MUP je na terenu, istražuju uzroke požara i kad budemo imali službenu informaciju, izaći ćemo s njom", kazao je gradonačelnik Mostara, prenosi Fena.
Šteta nakon požara je višemilionska.
"Komisija će izaći na teren kad to dopuste uvjeti. Šteta je zasigurno višemilijunska. Izgorjeli su vrlo vrijedni strojevi, reciklažno dvorište, izgorjeli su strojevi za razdvajanje otpada i sva tehnika kojom je upravljalo JP 'Deponija', izgorjeli su objekti. Oprema je osigurana od strane osiguravajućih kuća te su i oni obaviješteni, ali i to je proces koji ima svoju dinamiku", zaključio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić.