Svijet

AP: SZO troši 200 miliona dolara godišnje - na putovanja


AP: SZO troši 200 miliona dolara godišnje - na putovanja
AP: SZO troši 200 miliona dolara godišnje - na putovanja

VAŠINGTON - Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) troši oko 200 miliona dolara godišnje na putovanja - daleko više nego što izdvaja za borbu protiv nekih od najvećih problema javnog zdravlja uključujući sidu, tuberkulozu i malariju, pokazuju interna dokumenta u koja je AP imao uvid.

Dok ta agencija UN traži više novca kako bi isfinansirala svoje napore u suzbijanju zdravstvenih kriza širom svijeta, ona nastoji i da sopstvene putne troškove stavi pod kontrolu, navodi američka agencija.

Međutim, iako su uvedeni novi propisi u cilju smanjenja pozamašnog putnog budžeta, visoki zvaničnici SZO interno se žale da osoblje UN krši pravila rezervišući avionske karte u biznis klasi ili sobe u hotelima sa pet zvjezdica.

Tako je, na nedavnom putovanju u Gvineju gdje je čestitala zdravstvenim radnicima u Zapadnoj Africi na uspješnoj borbi protiv ebole, generalna direktorka SZO Margarer Čen odsjela u najvećem predsjedničkom apartmanu u hotelu "Pal Kamajen" u Konakriju, koji košta 900 evra, odnosno nešto više od 1.000 dolara za noć.

Čen je u jednoj godini potrošila više od 370.000 dolara na putovanja, kako je dokumentovano u povjerljivoj analizi na 25 strana o rashodima SZO u kojoj je identifikovano 50 najvećih "troškadžija" u agenciji, navodi AP.

Poređenja radi, druge međunarodne humanitarne agencije, uključujući Ljekare bez granica, izričito zabranjuju svom osoblju da putuju biznis klasom - čak i predsjednik putuje ekonomskom klasom, rekla je portparolka te organizacije.

Sve u svemu, sa osobljem od oko 37.000 članova, nasuprot 7.000 zaposlenih u SZO, Ljekari bez granica troše oko 43 miliona dolara na putovanja godišnje.

Međutim, tokom epidemije ebole u Zapadnoj Africi, putni troškovi SZO dostigli su čak 234 miliona dolara.

Iako eksperti kažu da je pomoć na terenu bila ključna, neki postavljaju pitanje da li je ta agencija mogla da smanji svoje troškove kako bi više novca otišlo Zapadnoj Africi, gdje tri najugroženije zemlje ne mogu sebi da priušte ni najosnovnija sredstva kao što su zaštitne čizme, rukavice i sapun za medicinske radnike, ili pak vreće za tijela hiljada žrtava te bolesti.

Inače, od 2013, SZO je potrošila 803 miliona dolara na putovanja, a godišnji budžet te agencije od približno dvije milijarde dolara obezbijeđen je novcem poreskih obveznika iz 194 zemalja članica, pri čemu SAD izdvajaju najviše doprinosa.

Prošle godine, SZO je potrošila oko 71 milion dolara na borbu protiv side i hepatitisa, dok je za suzbijanje malarije izdvojila 61 milion dolara, a protiv tuberkuloze - 59 miliona dolara.

Pri tom, neki zdravstveni programi iziskuju vanredna finansijska sredstva te tako SZO svake godine troši oko 450 miliona dolara na pokušaje da iskorijeni dječju paralizu, napominje američka agencija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije