Svijet

Asanž: Moj zatvor je bolji od vašeg

Asanž: Moj zatvor je bolji od vašeg
Asanž: Moj zatvor je bolji od vašeg
Fena

BEČ - Osnivač "WikiLeaksa" Džulijan Asanž, koji već duže vrijeme boravi u ambasadi Ekvadora u Londonu, ocijenio je da se sloboda i sigurnost ne isključuju, te da je u SAD potreba za sigurnošću zloupotrijebljena.

"Ne postoji niti jedna konflikt između slobode i sigurnosti. To je samo izgovor, od koga profitira bezbjednosna industrija", rekao je on u intervjuu bečkom dnevniku "Kronen Zeitung". "Sve nezavisne zemlje moraju biti spremne na borbu, potrebna im je vojska, odbrambena industrija i obavještajna služba ali SAD su to zloupotrijebile."

Prema njegovim riječima, u SAD postoji 5,5 miliona ljudi koji imaju pristup tajnim državnim bezbjednosnim informacijama i pravo da koriste ograničavanje sloboda. To je, kako je ocijenio, neproporcionalno.

Asanž je istovremeno kritikovao "velike" medije istakavši da su korumpirani, jer imaju mnoge interese, a izdavači moraju da čine ustupke da bi sjedili za stolom s važnim ljudima.

To je, kako je naglasio, problem "New York Timesa", "Guardiana" i većine velikih medija.

Upitan da li je sve što je učinio bilo vrijedno toga da mora da živi u ambasadi Ekvadora u Londonu Asanž je kazao da bi ponovo učinio isto.

"Ako se neko suprostavi američkom bezbjednosnom kompleksu onda mora da se suoči s posljedicama", poručio je on.

Asanž je kazao da je teško kada se svakog dana probudi između istih zidova, ali je dodao da može mnogo i neometano da radi.

"Zatvoriti me ovdje i natjerati me da radim je bio kontraproduktivan potez. Imam podršku iz cijelog svijeta. Koliko god se ovo smatralo zatvorom, i vi živite u zatvoru, a moj je bolji nego vaš. Ovdje me barem ne prati policija", naglasio je on.

Asanž je potvrdio da je u kontaktu s Edvardom Snoudenom, rekavši da je samo "danas postavio šest njegovih novih snimaka".

"Komuniciramo. On još uvijek ima strah za svoju sigurnost. SAD su postale mjesto na kojem ljudi više ne mogu zatražiti azil, već ljudi odatle moraju da traže azil", istakao je on.

Takođe, Asanž je kritikovao i film o njemu, koji se, kako je rekao, oslanja na dvije najnegativnije knjige koje su o njemu napisane, prenosi Tanjug.

Upitan kako vidi svijet za deset godina, Asanž je rekao da se radi o vremenu koje je veoma zanimljivo, jer se zapadna civilizacija nalazi na prekretnici.

Najčitanije