Svijet

Australija mora platiti stotine miliona dolara za kolektivnu tužbu

Australija mora platiti stotine miliona dolara za kolektivnu tužbu
Foto: Pixnio | Australija mora platiti stotine miliona dolara za kolektivnu tužbu

​KANBERA - Australijska vlada u četvrtak je izjavila da je pristala isplatiti dodatnih 475 miliona australijskih dolara (308.66 miliona američkih dolara) odštete žrtvama ilegalnog programa naplate duga socijalne pomoći, što bi, ako ga odobre sudovi, bila najveća isplata kolektivne tužbe u istoriji zemlje.

Program, poznat kao "Robodebt", progonio je stotine hiljada primalaca socijalne pomoći zbog lažnih dugova izračunatih neispravnim automatizovanim algoritmom između 2016. i 2019. godine, sve dok sud nije proglasio da je nezakonit.

Istraga vladine kraljevske komisije utvrdila je da je "Robodebt" gurnuo ranjive ljude u dalje zaduživanje i uzrokovao višestruka samoubistva.

Najnovija nagodba dovodi ukupne troškove otplate i odštete vlade na 2.4 milijarde australijskih dolara i okončava ono što se smatra jednim od najgorih skandala u javnoj upravi u Australiji.

Žrtve Robodebta i advokatska kancelarija Gordon Legal izvorno su podnijeli kolektivnu tužbu 2019. godine. Vlada je riješila slučaj 2020. godine, pristajući isplatiti više od 720 miliona australijskih dolara nezakonito potraživanih dugova, 400 miliona australijskih dolara nezakonitih potraživanja i 112 miliona australijskih dolara odštete za 400.000 ljudi.

Tužitelji su se žalili na slučaj nakon što su tokom vladine istrage otkriveni novi dokazi.

"Rješavanje ovog zahtjeva je pravedna i poštena stvar", rekla je glavna državna tužiteljka Mišel Rouland u izjavi u četvrtak.

U izjavi se navodi da bi, ako sudovi odobre odštetu, to bila najveća nagodba kolektivne tužbe u australijskoj istoriji, prenosi "TRTworld".

Najčitanije