VAŠINGTON - Bezbjednosna situacija u Avganistanu trenutno je najgora još od vremena američke invazije na tu zemlju 2001. godine i postoji opasnost da ta država uđe u spiralu nasilja i haosa, ocijenile su američke obavještajne agencije.
U izvještaju 16 obavještajnih agencija SAD koje rade u Avganistanu navodi se da je bezbjednost u toj zemlji dramatično pogoršana u posljednja dva mjeseca.
"Ponovo razmatramo situaciju kako bismo sagledali šta još možemo da uradimo", izjavila je Kondoliza Rajs, dodajući da je u toku razmatranje u kojim područjima je neophodno pojačati bezbjednosne snage.
Načelnik udruženog štaba američke vojske admiral Majkl Mulen je rekao da nema značajnijeg napretka na terenu, jer u Avganistanu vlast nije sposobna.
"Borbe su ove godine bile vrlo teške, a dogodine će biti još teže ne nađemo li načina da odgovorimo svim izazovima", ocijenio je Mulen.
Analize američkih obavještajaca pokazuju da su talibani u Avganistanu daleko opasniji po bezbjednost američkih vojnika od pobunjenika u Iraku.
U njima se navodi da je, samo od maja ove godine, u Avganistanu poginulo dvostruko više američkih vojnika nego u Iraku.
Zbog toga američke vlasti planiraju da do kraja godine u Avganistan pošalju dodatnih 3.500 marinaca i još oko 5.000 vojnika početkom 2009. godine.
SAD trenutno u Avganistanu imaju 31.000 vojnika, a još toliko vojnika iz ostalih država članica NATO-a nalazi se u toj zemlji.
I borba protiv trgovine heroinom u Avganistanu se u izvještaju obavještajnih agencija takođe navodi kao prioritet.
Naime, procjenjuje se da od te trgovine oko 100 miliona dolara ide na finansiranje borbe talibana.
Za loše rezultate u Avganistanu takođe se okrivljuje i korupcija u redovima Vlade avganistanskog predsjednika Hamida Karzaija.
Objavljivanje najnovijeg izvještaja američkih obavještajnih službi o stanju u Avganistanu očekuje se nakon predsjedničkih izbora u SAD koji će biti održani 4. novembra.
Stradaju i zvaničnici
Dva zvaničnika su ubijena juče u jugoistočnom dijelu Avganistana u samoubilačkom napadu na jednog zvaničnika obavještajnih službi, izjavili su lokalni guverner i jedan talibanski portparol.
"Dva Vladina zvaničnika su ubijena, a još dva su ranjena, kao i jedan civil", potvrdio je Arsla Jamal, guverner pokrajine Host.