BAGDAD - U seriji eksplozija širom iračke prijestonice Bagdada danas je poginulo najmanje 15 ljudi, a više od 20 je ranjeno, izjavili su zvaničnici.
Tri bombe eksplodirale su u komercijalnom okrugu Bab al Šarki, gdje je poginulo osmoro ljudi. Još dvije detonacije odjeknule su tokom prolaska konvoja sa radnicima jedne građevinske firme, na putu između Bagdada i Faludže, prenosi Bi-Bi-Si.
Nasilje u Iraku opalo je u posljednjih nekoliko godina, ali militanti i dalje redovno izvode napade.
Bolnica u Faludži primila je sedam tijela i sedmoro ranjenih, a dvije osobe kasnije su preminule, izjavili su bolnički izvori.
Nasilje je umanjeno u odnosu na 2006. i 2007. godinu, ali poslije napada izvedenih u posljednje vrijeme postavlja se pitanje da li će planirano povlačenje vojske SAD iz Iraka do kraja godine dovesti do pogoršanja situacije.
Američke i iračke vlasti trenutno vode pregovore o ostanku ograničenog broja američkih snaga u Iraku i tokom 2012. godine.