PORT-O-PRENS - Mjesec dana poslije razornog zemljotresa na Haitiju je proglašen dan žalosti.
Kišna sezona tek što je počela, već je unijela nemir među stanovništvo. Obilne padavine očekuju se krajem februara. Više od pola miliona ljudi živi u šatorima, pa se strahuje od odrona zemljišta, a vlaga doprinosi širenju malarije i tuberkuloze. Haićanska vlada traži dodatna novčana sredstva da bi raselila ljude. Ujedinjene nacije su saopštile da će narednih dana na Haiti stići još oko 3.500 vojnika radi poboljšanja bezbjednosne situacije i pružanja druge pomoći žiteljima te zemlje, pogođene katastrofalnim zemljotresom.
Podsekretar UN-a za mirovne operacije Alan Le Roj rekao je da vojna pojačanja stižu iz 15 zemalja i dodao da se bezbjednosna situacija na Haitiju znatno poboljšala u odnosu na dane poslije zemljotresa, koji je odnio više od 200.000 žrtava.
Ključni zadatak Vlade Haitija je zbrinjavanje više od pola miliona ljudi koji su ostali bez domova, jer se približava kišna sezona kiša. Evropska unija je obećala da će prije tog perioda izgraditi više polutrajnih naselja za najugoroženije porodice, dok će UN, uz pomoć raznih humanitarnih i dobrotvornih organizacija, nastaviti da obezbjeđuje hranu i lijekove za Haićane.
Misionari ostaju u pritvoru
Deset američkih misionara koji su uhapšeni pri pokušaju da sa Haitija odvedu autobus pun djece biće zadržani u zatvoru i preko vikenda, iako je sudija preporučio da budu privremeno oslobođeni dok traje istraga. Još je nejasno hoće li misionari moći napustiti Haiti dok bude trajala istaga.