DAMASK - Sirijski džihadisti iz organizacije "Islamska država Iraka i Levanta" su odgovorni za kidnapovanje sedmorice humanitarnih radnika na sjeverozapadu te zemlje, saopštila je danas Sirijska opservatorija za ljudska prava, nedugo nakon što je objavljeno da su četvorica kidnapovanih oslobođeni.
U saopštenju Opservatorije se navodi da je "Islamska država Iraka i Levanta" oslobodila radnike Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, koje su oteli juče na putu između gradova Sarakeb i Sirmin u provinciji Idlib, prenijela je agencija AFP.
Crveni krst je danas saopštio da su oslobođena tri od šestoro humanitaraca te organizacije, kao i jedan volonter Crvenog polumjeseca, i da se oni nalaze na sigurnom.
Organizacija očekuje informacije o tri preostala taoca, prenijele su svjetske agencije.
Citirajući neimenovanog zvaničnika, sirijska agencija SANA je juče javila je da su aktivisti putovali u oblasti Idlib kada su napadači presreli njihov konvoj i odveli ih na nepoznatu lokaciju.
Međunarodna humanitarna organizacija Crveni polumjesec saopštila je prije toga da je u roku od 24 sata evakuisala najmanje 1.500 ljudi iz jednog predgrađa Damaska koje kontrolišu pobunjenici, a koje je mesecima pod opsadom vojske.
U saopštenju se navodi da su evakuisani uglavnom žene i deca, a sirijska vlada je potvrdila tu informaciju, ističući da je sarađivala sa organizacijom kako bi "zaštitila stanovništvo od terorista".