Svijet

Džordž Buš, ipak, primio dalajlamu

Agencije

VAŠINGTON - Američki predsjednik Džordž Buš primio je izbjeglog tibetanskog duhovnog vođu dalajlamu, uprkos protestima Kine.

Sastanak je trebalo da bude održan u prisustvu Bušove supruge Laure, ali ne u Ovalnoj sobi, već u privatnom dijelu Bijele kuće, kako bi što je moguće više bile smanjene napetosti s Pekingom. Kina je ranije tražila od SAD da otkažu najavljen susret Buša i dalaj-lame i upozorila na opasnosti da će time biti nanesena šteta odnosima dvije zemlje.

Dalaj-lama će tokom posjete Vašingtonu dobiti zlatnu medalju Kongresa SAD, a toj ceremoniji će prisustvovati i Buš. Kina zahtijeva da Buš ne prisustvuje ceremoniji i da medalja duhovnom vođi svih Tibetanaca i ne bude dodijeljena.

Portparoli Bijele kuće tvrde da predsjednici SAD oduvijek prisustvuju dodjeljivanju medalja. Dalaj-lama tvrdi da je posjeta SAD i politička, ali i da je htio da vidi prijatelja.

 `Pošto se dobro poznajemo, razvili smo vrlo blizak prijateljski odnos, to vam je nešto kao ponovni susret s porodicom. Naravno, on se interesovao za prilike na Tibetu i za sve drugo. Ja sam svoje poglede iznio gospođi Buš jer je ona zabrinuta zbog prilika u Burmi. Tamo su budisti, a svi smo mogli da vidimo slike tih burmanskih monaha, i oni imaju obrijane glave i oblače se kao i ja. Sudbina nas tibetanskih, i njih, burmanskih monaha je ista, vlasti nas tuku. Zato sam iskazao zabrinutost`, rekao je dalaj-lama.

Tibet je bio nezavisna država pod rukovodstvom budističkih sveštenika do četrdesetih godina XX vijeka, kada je Kina okupirala Tibet. Komunističke vlasti su odmah protjerale vrhovne sveštenike, a njihov vođa dalaj-lama je od tada u progonstvu.

Kina je i juče oštro kritikovala Buša zbog sastanka sa dalaj-lamom, ocijenivši da to predstavlja neprimjereno miješanje u unutrašnje stvari Kine.

`Ovim se ozbiljno krše osnovne norme međunarodnih odnosa i vrijeđaju osjećanja kineskog naroda`, ocijenio je porptarol kinsekog Ministarstva spoljnih poslova Liu Ćijančao.

Najčitanije