JERUSALIM - Ambasador SAD i Izraelu Dejvid Fridmen očekuje da anektirana Golanska visoravan "zauvijek" ostane pod kontrolom Izraela, navodi se u odlomku njegovog intervjua izraelskom listu "Hajom".
Izrael je zauzeo većio dio Golanske visoravni od Sirije u šestodnevnom ratu 1967. godine, a kasnije je anektirao tu teritoriju. Međunarodna zjednica nikada nije priznala taj potez.
"Iskreno, ne mogu da zamislim situaciju u kojoj Golanska visoravan nije zauvijek dio Izraela", rekao je Fridmen.
On je dodao da ne može da zamisli ni situaciju u kojoj se Goalanska visoravan vraća Siriji, prenio je AFP.
"Odustajanje od oblasti Golanske visoravni može da dovede Izrael u veliki bezbjednosni problem", rekao je američki ambasador i sugerisao da bi to mogao da iskoristi sirijski predsjednik Bašar el Asad.
Fridman je, čak, pomenuo mogućnost da SAD zvanično priznaju Golan kao izraelsku teritoriju.
Izrael i Sirija tehnički su i dalje u ratu.