VAŠINGTON – Kamala Haris, predsjednička kandidatkinja i potpredsjednica SAD, prešla je u vodstvo u većini anketa, a posebno u ključnim američkim državama koje najčešće odlučuju pobjednika u elektorskom koledžu.
Da bi kandidat pobijedio na izborima, potrebno je da osvoji najmanje 270 od ukupno 538 elektorskih glasova, a svaka savezna država daje određen broj elektora u skladu s veličinom svoje populacije.
Većina američkih medija ističe da na Harisovu kampanju blagonaklono gledaju nezavisni glasači, koji su obično ključni za pobjednika, te da ih odbija grubi i uvredljivi ton kampanje njenog protivkandidata Donalda Trampa.
"Kada je Tramp Harisovu nazvao 'glupačom' na skupu u Montani u petak uveče ili prošlog mjeseca lažno tvrdio da je 'slučajno postala crnkinja, možda je oduševio svoje najvjernije fanove. Ali ovakvi komentari rizikuju da odbiju žene i nezavisne birače u ključnim državama, kao i da preokrenu uspjehe koje je Tramp postigao među manjinama koje je s ponosom isticao mjesecima. Trampova kampanja je takođe bila primorana u subotu da demantuje izvještaj u New York Timesu da je Harisovu privatno nazvao 'kučkom'", piše CNN.
CNN ističe da je Tramp pokušao upotrijebiti sve svoje adute – ciljanje na rasni identitet, stvaranje alternativne stvarnosti, vrijeđanja i zbunjivanja.
"U nedjelju je, na primjer, proizveo novu lažnu teoriju zavjere o veličini Harisove publike na skupu u Mičigenu prošle sedmice. Ali njegovi napori da potopi svoju novu protivnicu i njena politika ignorisanja njegovih provokacija do sada su više naglašavali njegove vlastite slabosti nego njene probleme i naglašavali način na koji bi Harisova mogla sebe biračima predstaviti kao alternativu", naglašava CNN.
Ipak, ovaj medij upozorava da nije sve gotovo i da Harisova ima svoje probleme koje još nije uspjela da savlada. Naprimjer, kada je postala potpredsjednica, nekoliko puta se saplitala u intervjuima, a još nije uspjela artikulisati svoju političku viziju Amerikancima, bez čega je osvajanje Bijele kuće rizična misija.
"Njeni govori su neodređeni, govori u širokim zahvatima bez ulaska u suštinu. Otkako je nominovana, nije ponudila uvid u svoje razmišljanje o nestabilnom svijetu punom rastućih prijetnji moći SAD-a od globalnih rivala poput Rusije i Kine", ističe CNN.
Ovaj medij naglašava da bi je Trampova nepopularnost, činjenica da je mnogo mlađa od njega i sušta suprotnost Trampove distopijske vizije, mogli pogurati preko ciljne linije, ali da sve dok ne da konkretne odgovore na konkretna pitanja ne može računati da je pobjeda gotova stvar.
"Ali činjenica ostaje da Tramp još uvijek nije smislio način kako da odgovori na naglo promijenjene okolnosti kampanje", zaključuje CNN.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.