Svijet

Intersept: CIA ima firme koje analiziraju društvene mreže

Intersept: CIA ima firme koje analiziraju društvene mreže
Intersept: CIA ima firme koje analiziraju društvene mreže
N.N.

NJUJORK - Prema dokumentu do kojeg je došao američki sajt "Intersept", čiji je jedan od osnivača bliski saradnik Edvarda Snoudena novinar Glen Grinvold, CIA je investirala novac u više firmi koje analiziraju Twitter i Instagram.

Grinvold, koji je 2014. dobio Pulicerovu nagradu za ulogu koju je imao u otkrivanju Snoudenovih podataka o prisluškivanju koje vrši američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA), danas je jedan od urednika "Intersepta".

Ovaj sajt je objavio dokument sa samita izvršnih direktora koji je krajem februara u San Hozeu organizovala investiciona kompanija "In-Ku-Tel" za koju "Intersept" tvrdi da pripada CIA.

Ovaj dokument otkriva 38 do sada nepoznatih kompanija koje dobijaju finansije od "In-Ku-Tel", čiji je najvažniji fokus na "kopanju" i praćenju informacija sa društvenih mreža.

 

"Intersept" navodi da je nekoliko tehnoloških firmi uključeno u rad u toj oblasti, a među njima su i "Dejtamajnr", "Džiofidija", "PATHAR" i "Transvojant". "Dejtamajnr" koristi direktno tok podataka sa Twittera, dok je "Džiofidija" specijalizovana za skupljanje geotagovanih poruka na društvenim mrežama sa platformi kako što su Twitter i Instagram, kako bi u realnom vremenu pratila najnovije vesti.

PATHAR ima servis "Dunami" koji koristi FBI za "kopanje" podataka na Twiteru, Facebook-u, Instagramu i drugim društvenim mrežama", a sličnu uslugu pruža i "Transvojant", čiji je osnivač, prema podacima "Intersepta", bivši potpredsjednik "Lokhid Martina" Denis Grousklouz.

"Intersept" navodi da je potpredsjednica za spoljne poslove "In-Ku-Tela" odbila je intervju za ovaj američki sajt navodeći da ovaj fond "ne učestvuje u medijskim intervjuima i događajima".

(NN, kurir.rs)

Najčitanije