TEHERAN - Iran je odbacio optužbe da 48 iranskih državljana, otetih tokom vikenda u Damasku, pripadaju iranskoj Revolucionarnoj gardi, kako tvrde sirijski pobunjenici koji su ih oteli, javili su danas državni mediji u Teheranu.
"Snažno odbacujemo tvrdnje pojedinih medija da su oteti vjernici pripadnici iranske Revolucionarne garde", izjavio je šefa iranske diplomatije, Amir Abdolhain.
"Svi oni su hodočasnici koji su željeli da posjete religijski hram", naveo je iranski zvaničnik, prenio je AFP.
Abdolhain je dodao da su oni koji su oteli vjernike sve unaprijed isplanirali i da stoje i iza ranijih otmica iranskih državljana u Siriji kako bi natjerali Teheran da više ne podržava sirijski režim.
Sirijski pobunjenici objavili su u nedjelju da su kidnapovali 48 Iranaca u Damasku, optužujući ih da pripadaju iranskoj Revolucionarnoj gardi i upozorili Teheran na dalje otmice zbog njegove podške sirijskom režimu.
Na snimku postavljenom na Jutjubu, muškarac u uniformi oficira Slobodne sirijske armije, naveo je da su njegovi borci "uhvatili 48 šabiha (pripadnika milicije) iz Irana, koji su bili u izviđačkoj misiji u Damasku".
"Tokom ispitivanja, otkrili smo da su neki od njih oficiri Revolucionarne garde", rekao je on, pokazujući dokumenta uzeta od jednog zarobljenog Iranca, koji se pojavio u pozadini snimka.
Iranske vlasti su zatražile od Katara i Turske, čije vlade imaju kontakte sa sirijskom opozicijom, da pomognu kako bi se 48 iranskih državljana oslobodilo.
Iranski ministar odbrane Ahmad Vahidi je u međuvremenu ponovio da Iran ne šalje vojnike u Siriju, prezirajući da Iran "nema oružane snage u Siriji i da vlada te zemlje nije to ni tražila".