Svijet

Iran obilježio godišnjicu zauzimanja ambasade SAD

Iran obilježio godišnjicu zauzimanja ambasade SAD
Iran obilježio godišnjicu zauzimanja ambasade SAD
Agencije

TEHERAN - Hiljade Iranaca uzvikivalo je danas "Dolje Amerika" na skupu povodom obilježavanja godišnjice zauzimanja ambasade SAD u Teheranu 1979.

Neki od demonstranata, okupljenih ispred nekadašnje zgrade američke ambasade, uzvikivali su "Smrt Izraelu" i "Smrt Britaniji", a nekoliko ljudi je zapalilo američku, britansku i izraelsku zastavu.

Jedan od govornika, sveštenik i univerzitetski profesor Ali Reza Panahijan, uporedio je SAD s neprijateljima s kojima se imam Husein, unuk proroka Muhameda, suočio u svojoj posljednjoj bici u Kerbali.

"Danas su zle arogantne sile naučile da ne treba da pokušavaju da se sukobljavaju s nama onako kako su to učinili Huseinovi neprijatelji kada su ga opkolili", rekao je Panahijan.

Lokalni mediji su izvjestili da su slični antiamerički skupovi organizovani i u drugim iranskim gradovima.

Protest je održan nekoliko dana uoči ključnog sastanka visokih zvaničnika dviju zemalja povodom kontroverznog iranskog nuklearnog programa, naveo je AP.

Panahijan je osudio najavljeni sastanak, tvrdeći da pregovori ne mogu da promijene antiamerički stav Iranaca.

Dvije strane treba do 24. novembra da postignu konačni dogovor.

Zapad optužuje Iran da pokušava da proizvede atomsko oružje, što Teheran demantuje, tvrdeći da je nuklearni program namijenjen isključivo za mirnodopske svrhe.

Iranci svake godine obilježavaju godišnjicu napada na američko diplomatsko predstavništvo, a ove godine je skup privukao manje ljudi nego 2013, kada ih je bilo nekoliko desetina hiljada, preneo je AP, ocijenivši da to ukazuje na otopljavanje američko-iranskih odnosa otkad je na vlast prošle godine došao umjereni iranski predsjednik Hasan Ruhani.

Poslije Islamske revolucije u Iranu prije 35 godina, ekstremni iranski studenti upali su u ambasadu SAD, tvrdeći da je to centar u kojem se kuje zavjera protiv persijske nacije, i 444 dana su držali 52 američka taoca.

Odnosi Vašingtona i Teherana su tada zamrznuti i zvanično još nisu ponovo uspostavljeni.

Najčitanije