Islamska država navodno zarađuje prodajući antičke umjetnine na crnom tržištu.
Izvještaj Kanala 4 prikazuje kako se u gradovima između Sirije i Turske pojavljuje čitava vojska krijumičara koji preprodaju vrijedne umjetnine kao što su novčići, nakit i statue.
ID se ranije izjasnila da prezire sve što ima veze sa kulturnim nasljeđem, kao što je umjetnost, što su i pokazali preko svojih video snimaka, mada se čini da veoma profitira od njega.
Hrabri aktivisti za zaštitu antikviteta pokušavaju da procijene koliko se trenutno umjetnina nalazi u opticaju i na koji način Islamska državaobavlja trgovinu.
Jedna osoba koja nadzire ovu trgovinu je za Kanal 4 anonimno izjavila da kada god ID zauzme neko mjesto u kome ima umjetnina, tačno znaju šta treba da urade.
Dodao je da ID takođe kontroliše arheološke iskopine, i igra ogrmnu ulogu u iskopavanju antikviteta. Oni ljudima izdaju dozvole za iskopavanja, za koje plate određenu sumu Islamskoj državi.
Ideja aktivista je da razotkriju dvoličnost ID- odnosno da pokažu da njeni glavni igrači uništavaju kulturno nasljeđe da bi na njemu zaradili.
(NN, mirror.co.uk)