Japanski premijer Fumio Kišida neće tražiti reizbor za lidera vladajuće Liberalno-demokratske partije (LDP), za koju kaže da je potreban novi početak.
Očekuje se da će 67-godišnji veteran LDP-a napustiti mjesto premijera nakon što stranka izabere novog lidera u septembru.
Podrška gospodinu Kišidi, koji je premijer od 2021. godine, opala je nakon korupcionaškog skandala koji uključuje njegovu stranku, rasta troškova života i pada jena. Njegov rejting je prošlog mjeseca pao na 15,5 odsto - najniže za jednog premijera u više od jedne decenije.
"Na predstojećim predsjedničkim izborima potrebno je pokazati ljudima da će se Liberalno-demokratska partija promijeniti", rekao je Kišida na konferenciji za novinare u srijedu najavljujući svoju odluku.
"Transparentni i otvoreni izbori, slobodna i otvorena debata su važni. Prvi korak koji ukazuje da će se LDP promijeniti je da se ja povučem", rekao je on.
Unutar stranke, neki sumnjaju da gospodin Kišida može dovesti LDP do pobjede na sljedećim općim izborima 2025. Stranka je na vlasti gotovo neprekidno od 1955. godine. Ipak, lideri LDP-a bili su šokirani Kišidinim saopštenjem.
Visoki lider rekao je za emiter NHK da je pokušao da ubijedi gospodina Kišidu da se kandiduje za funkciju, ali je premijer rekao da bi to bilo "neodgovorno".
Član frakcije gospodina Kišide u stranci nazvao je tu odluku "veoma žalosnom i nesrećnom", dodajući da je premijer "imao dobre rezultate u vanjskoj politici, politici odbrane i unutrašnjoj politici, ali je bio primoran odstupiti zbog pitanje politike i novca"
Analitičari su za BBC rekli da Japan prolazi kroz političku krizu "jednom u generaciji", dok se vladajuća stranka bori da očisti svoj imidž.
Prošlog decembra, četiri ministra iz kabineta LDP-a podnijela su ostavke u roku od dve nedjelje zbog skandala prikupljanja sredstava u koji je umiješana najmoćnija frakcija vladajuće stranke.
Pet viših zamjenika ministara i parlamentarni zamjenik ministra iz iste frakcije, koju je ranije predvodio pokojni premijer Šinzo Abe, takođe su dali ostavku.
Japansko tužilaštvo pokrenulo je krivičnu istragu o tome da li je desetine poslanika LDP-a primilo prihode u visini od nekoliko milionia dolara koji su zadržani izvan službene partijske evidencije.
Ali način na koji je gospodin Kišida vodio skandal prikupljanja sredstava izazvao je kritike javnosti, što ga je učinilo nepopularnijim.
Kontroverza se takođe razvila jer su se japanska domaćinstva borila sa rastom cijena hrane najbržim tempom u skoro pola vijeka.
Kombinacija ekonomskih problema i političkog skandala podstakla je nepovjerenje u vladajuću stranku, uprkos slaboj i podijeljenoj opoziciji.
"Od sada će se cjelokupna politička situacija mijenjati", rekao je za NHK Jun Azumi, poslanik glavne opozicione Ustavno-demokratske partije, nakon Kišidine objave.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.