Svijet

Kimova bomba jača od "Mališana" i "Debeljka"?

Kimova bomba jača od "Mališana" i "Debeljka"?
Kimova bomba jača od "Mališana" i "Debeljka"?
N.N.

Sjeverna Koreja izvela je petu, najsnažniju do sada nuklearnu probu, za koju stručnjaci navode da je bila snažna od 20 do 30 kilotona.

U istoriji ratovanja dva puta su korišćene nuklearne bombe i to oba puta tokom Drugog svjetskog rata. SAD bacile su ujutru 6. avgusta 1945. godine na Hirošimu bombu nazvanu „Mališan“ koja je imala jačinu od 13 do 18 kilotona. Tri dana kasnije „Debeljko“ je pao na Nagasaki i bio je snažan od 20 do 22 kilotona.

Ukoliko su navodi stručnjaka o petom nuklearnom testu Pjongjanga tačni, obje bombe koje su pale na Japan 1945. godine bile su slabije od ove koju je testirala Sjeverna Koreja.

„Ajvi King“ je najveća nuklearna bomba napravljena čistom fisijom, a koja je testirana u SAD. Bila je dio Operacije Ivi“, zastrašivanja između Amerike i Sovjetskog saveza u Hladnom ratu. Imala je 500 kilotona – bila je 500 puta jača od „Debeljka“.

Predsjednik SAD tada je bio Hari Truman koji je 1945. prešao u Bijelu kuću nakon smrti Ruzvelta.

U istoj operaciji testiran je i „Majk“, prva hidrogenska bomba. Ta bomba bila je jačine od 10,5 megatona – gotovo je 500 puta jača od one bačene na Nagasaki.

B53 nuklearna bomba imala je snagu od 9.000 kilotona, takođe su je razvile SAD i dugo je bila najsnažnije oružje u njihovom arsenalu.

„Kesl bravo“ je bila šifra za testiranje hidrogenske bombe sa suvim gorivom iz 1. marta 1954. godine na Maršalovim ostrvima. To je najsnažnija bomba koju su SAD ikada testirale – 15 megatona. Izazvala je velike probleme jer je tokom testiranja bila mnogo jača nego što su stručnjaci predviđali da će biti.

Ipak, ta bomba je imala samo 30 procenata snage „Tsar bombe“ što je zapadni naziv za sovjetsku RDS-220 hidrogensku bombu, šifrovanog imena „Vanja“. To je najsnažnije nuklearna bomba ikada testirana i ujedno najsnažnije eksplozija u istoriji čovječanstva koju je čovjek prozurokovao.

Najčitanije